Předvánoční útraty už začínají klepat na dveře, což se projevilo jako každý rok v meziměsíčním nárůstu cen oblečení a obuvi (+3,3 %). Letošní zvýšení cen tohoto sortimentu je ale nejsilnější za poslední roky. Když vezmeme v úvahu, že oblečení je obvykle první zboží na ráně, na kterém se spotřebitelé snaží ušetřit, značí důvěra obchodníků odražená ve vyšších cenách, že by se spotřeba domácností mohla nadále zvyšovat.
Nepříjemnou zprávou pro české domácnosti je zdražení piva. Poslední dobou na vytíženost restaurací dopadá fakt, že se jejich bývalí návštěvníci naučili pít pivo doma. To je trend trvající sice již několik let, nicméně v poslední době se tato zvyklost stupňuje. V říjnu proto lahvové pivo zdražilo oproti září o 2,5 % (pivovary se tak pravděpodobně snaží nahnat marži, která je u tohoto piva nižší).
Proti meziměsíčnímu růstu cen působily zatím především ceny pohonných hmot, které ale za nedlouho začnou kvůli slabší koruně růst. Očekává se, že by se tak mohlo stát v rozsahu kolem 50 haléřů na litr.
V meziročním srovnání rostly ceny pro průměrného spotřebitele o 0,9 %, čili pomaleji než před měsícem. Postaraly se o to především potraviny. Zlevnilo ovoce a pomaleji rostly i ceny mouky a masa, čili potraviny těžící z poklesu cen pšenice. Přesto potraviny zůstávají hlavním zdrojem inflace. Poměrně výrazně zdražuje zelenina, kde se projevuje špatná úroda brambor. Celkově ceny potravin a nealkoholických nápojů vzrostly meziročně o 3,5 % a k inflaci přispěly půlkou procentního bodu. V září přitom potraviny zdražily v porovnání s minulým rokem o 4,6 % (příspěvek 0,7 procentního bodu).
V příštích měsících by tempo růstu spotřebitelských cen mělo pozvolna začít zrychlovat, a to hlavně kvůli měnovým intervencím České národní banky. Nejprve se slabší koruna projeví v cenách pohonných hmot, dále v elektronice, kdy řada prodejců již nyní zmrazila objednávky a začíná přeceňovat, a samozřejmě také v potravinách. Celkový efekt by měl zvýšit růst cenové hladiny do konce příštího roku zhruba o jeden procentní bod, čímž by se inflace dostala do cílového pásma ČNB.
REKLAMA
Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank