28. 11. 2022
Polevuje napětí i v českém průmyslu?
V tomto týdnu dostaneme i v Čechách úplnou sadu podnikatelských nálad za listopad, která u našich sousedů v eurozóně (a zejména pak v Německu) nedopadla vůbec špatně. Základní zpráva je jasná – problémy v globálních dodavatelských řetězcích ustupují, dodací lhůty výrobků se zkracují, náklady na mezinárodní přepravu klesají a to vše lehce vylepšuje náladu v průmyslu. Německý index podnikatelské nálady PMI vzrostl ze 45,1 na 46,7 a index německé podnikatelské nálady Ifo z 84,3 na 86,3.
Pro Česko je však špatnou zprávou, že oba sledované indexy zůstávají na relativně nízkých úrovních a současně s tím podnikatelské nálady sledované Českým statistickým úřadem v listopadu zatím na žádné výrazné vylepšení neukazovaly (viz graf). I proto tento týden PMI v Česku zásadní obrat k lepšímu zaznamenat nemusí.
V podnikatelských náladách hrají zásadní roli vedle narušených výrobních a logistických řetězců (které se teď opravují), zejména drahé energie a nejistota s tím spojená směrem k roku 2023. Česka se to týká více než řady západoevropských zemí, zejména velkých podniků – pro které zatím neplatí vládou garantované stropy. Právě různá podoba národní pomoci průmyslovým podnikům s cenami energií může v nejbližších měsících hrát velkou roli v tom, jak se budou vyvíjet podnikatelské nálady a to zejména v průmyslu.
Zatím dále očekáváme v Česku pokračování “mělké” recese tažené spotřebou domácností. Průmysl bude pravděpodobně ke konci roku působit na ekonomiku lehce pozitivně. Pro přesnější odhady však budeme potřebovat první “tvrdá data” za čtvrtý kvartál, která dostaneme až za čtrnáct dní.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance