CZK/€ 25.165 +0,18%

CZK/$ 24.218 +0,21%

CZK/£ 30.334 +0,20%

CZK/CHF 26.958 -0,23%

08. 04. 2014

0 komentářů

Policie: Savov tajně ovládal firmu, do které tekly miliony

 


 

Policie: Savov tajně ovládal firmu, do které tekly miliony

Praha – Po Františku Savovovi, ač dosud nebyl z ničeho obviněn, policie pátrá již necelý měsíc. Podnikatel se údajně vyhýbá výslechu. Sám Savov to v neděli popřel s tím, že mu bylo pozdě doručeno předvolání. To deníku Aktuálně.cz potvrdil také advokát, který obhajuje jednoho z obviněných v kauze daňových podvodů.

„Na druhou stranu pan Savov zřejmě dobře ví, proč k výslechu nešel, pravděpodobně by si totiž vyslechl obvinění,“ myslí si právník.

Savov se dodnes na policii nenahlásil. „Pátrání stále trvá,“ potvrdil mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej. Hledání však může pokračovat ještě dlouho, protože podle Savovova mluvčího Michala Donatha se podnikatel sám na policii nepřihlásí.

„Pan Savov nemá důvod se nikde hlásit. Jezdí na služební cesty, ale v tuto chvíli je v Praze,“ řekl mluvčí Aktuálně.cz. To však zdroj redakce blízký vyšetřování odmítá „Policie dobře ví, kde pan Savov je, pravděpodobně v Londýně“.

REKLAMA

Ke stíhání Savova by skutečně mohlo dojít. Policie totiž v textu obvinění skupiny daňových podvodníků, se kterým se deník Aktuálně.cz k detailně seznámil, zmiňuje podnikatele hned na několika místech.

Peníze od finančního úřadu

Případ rozsáhlých podvodů s takzvanými neoprávněnými vratkami DPH začala protikorupční police vyšetřovat před více než třemi lety na základě trestního oznámení Finančního analytického útvaru Ministerstva financí ČR. V textu obvinění detektivové zevrubně popisují finanční transakce, které mezi účty společností zapojených do řetězce převodů a výběrů probíhaly. Státu tím měla vzniknout škoda tři až čtyři miliardy korun.

Mezi jinými jmenují například společnosti East Media, Astra AT nebo Net Friends. Všechny podle vyšetřovatelů vykazovaly společné znaky – jediné peníze, které na konta přitékaly, pocházely z bankovního účtu finančního úřadu pátého pražského obvodu, který vratky DPH vyplácel, pravidelně se jednalo o částky tři až 15 milionů korun a jen výjimečně z nich byly prováděny platby – maximálně jen menších částek za pronájmy kanceláří nebo složenek za telefon.

Dokládá to například již zmíněná Astra AT. „Vyžádáním bankovních účtů Astra AT bylo zjištěno, že na tento účet docházejí finanční prostředky pouze z účtu Finančního úřadu pro Prahu 5,“ popisují kriminalisté.

REKLAMA

Savov na scéně

Do tohoto spletence transakcí vstupuje Savov podle policie až v závěru, kdy peníze dorazí do družstva Artesa, které hledaný podnikatel tajně ovládá.

„Všechny výše popsané převody finančních prostředků mezi jednotlivými společnostmi jeví koordinovanost postupného vyvádění prostředků tak, aby na konci převodů byly prostředky vybrány v hotovosti a převedeny do dalšího podnikání, zejména obchodování s pohledávkami, či převedeny na účty spotřebního družstva Artesa, které je skrytě ovládáno Františkem Savovem a svědčí o úmyslu provádět všechny transakce za účelem zastření původu těchto finančních prostředků,“ konstatuje policie.

Nejde přitom, jak již bylo řečeno, o jedinou zmínku o Savovovi v obsáhlém dokumentu. Protikorupční útvar si totiž při rozplétání rafinované sítě převodů a vybírání peněz všiml také vztahu společnosti, která některým podezřelým firmám v roce 2011 zpracovávala účetnictví, se Savovovým vydavatelstvím Mladá Fronta.  

„Z údajů vyžádaných finančním úřadem vyplývá, že část účetních dokladů souvisejících s vedením účetnictví společností Net Advert a Net Friends v roce 2011 zpracovávala společnost Procusys. Ta sídlí fakticky na adrese Praha 5 – Košíře, Pod Kotlářkou. Na této adrese sídlí či sídlila řada společností personálně propojených s Richardem Rolfesem (jedním z obviněných v kauze – pozn. red.). Společnost Procusys je servisní dodavatelskou společností vydavatelství Mladá Fronta a.s., u které, jak vyplývá z veřejně dostupných zdrojů, vystupuje jako vlastník František Savov,“ popisují policisté.

REKLAMA

Také na základě těchto poznatků pak policie provedla v září minulého roku celkem čtrnáct domovních prohlídek. Část z nich se odehrála právě ve zmíněném areálu na Praze 5.

Bez důkazů

Jenže razie s názvem „Octavian“ skončila pro kriminalisty fiaskem – někdo na chystanou akci předem upozornil, a tak našli buď prázdné místnosti, nebo si důkazy nemohli odnést, protože se z prostor ještě před zásahem staly právnické kanceláře.

„Kanceláře Garris Legal se nacházely ve stejné budově jako kanceláře Garris Services,“ zmiňuje policie tento případ v obvinění.

Právě kvůli tomu nyní kauza stojí. Materiály z kanceláří společnosti Garris Legal totiž odmítl vydat zástupce advokátní komory, který je ze zákona prohlídce právnických prostor přítomen. O tom, zda harddisky a dokumenty policie dostane, rozhodne v květnu Městský soud v Praze.

Možné důkazy z Garris Legal jsou přitom pro vyšetřovatele velmi důležité – společnost, která podle nich sídlila ve stejných kancelářích, tedy zmíněná Garris Services, měla řadu firem v řetězci ovládat.

„Z uvedených zjištění je zřejmé, že žádná ze společností není ovládána údajným americkým vlastníkem, ale všechny úkony – náhledy do datových schránek, pokyny k transakcím, vedení části účetnictví – jsou prováděny v ČR, konkrétně z míst a společností napojených na společnost Garris services (dnes GS Systems v likvidaci), kde jako jednatel vystupuje Radomír Kopel a ředitelem byl František Savov,“ konstatuje policie.

Přehled obviněných osob a další podrobnosti přinese středeční deník Insider.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *