Praha – Šlo o jedinou větu, která vypadla v roce 2009 z trestního zákoníku, ale na práci tuzemské policie má doteď zásadní dopad.
Kvůli této změně mají dnes detektivové při vyšetřování závažných daňových úniků zkomplikovanou cestu k zadržení hlavních organizátorů podvodů.
Než se vůbec policisté k informacím o krácení daně dostanou, tak místo nich podle ředitele protikorupční policie Milana Komárka často chytají jen bílé koně, na které jsou firmy následně převedeny. Právě jeho útvar v Česku tento druh trestné činnosti prioritně vyšetřuje.
Komárek deníku Aktuálně.cz řekl, že problém nastal poté, co ze zmíněného zákoníku zmizela věta, že příprava při krácení daně je trestná. V praxi to znamená, že vyšetřovatelé nemohou například nasadit odposlechy na lidi, které podezřívají z tohoto trestného činu. Ministerstvo vnitra již plánuje změnu.
REKLAMA
Trestní zákoník s touto úpravou byl schválen před pěti roky za vlády premiéra Mirka Topolánka. Od té doby začal dramaticky růst počet případů, které se krácení daně týkají. V roce 2009 – před zmíněnou změnou – zaznamenala policie 580 případů, loni jich bylo již více než 1100 a způsobenou škodu vyšetřovatelé odhadli na 36 miliard korun.
Podle policistů se ale ukázalo, že tato úprava byla chybou. „My jsme se z podstatné míry stali závislí na podáních z daňové správy ministerstva financí. Problém je v tom, že to dostáváme v době, kdy už jsou daně vypočítané, vyměřené a zjišťuje se, že nejsou,“ řekl Aktuálně.cz ředitel protikorupční policie Milan Komárek.
Nedoplatky daní: 135 miliard za rok
Policisté se totiž mohou o některých případech dozvědět až za několik let, protože finanční úřad má na vyměření daně až tři roky. Často se tedy stává, že ve společnostech již v té době nefigurují lidé, kteří celý podvod organizovali.
„V té době jsou již firmy převedené na bílé koně a my naháníme až poslední články toho řetězu, nejsme u toho začátku, u těch architektů této kriminality,“ podotkl Komárek.
REKLAMA
V Česku jsou podle údajů ministerstva financí největší problémy s podvody se spotřební daní a DPH. Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu činily nedoplatky na daních v roce 2012 téměř 135 miliard korun.
Ministerstvo vnitra by chtělo podle informací Aktuálně.cz zákoník změnit. Podle svého mluvčího Pavla Nováka budou prosazovat, aby činy krácení daně s nejvyšší sazbou byly opět trestné i ve stádiu přípravy. „Vychází to z praxe, zejména ze zkušeností s podvody s falšovanými cigaretami,“ uvedl Novák. Novelu zákoníku ale má v rukou ministerstvo spravedlnosti, které by ji mělo předložit.
Likvidace podnikatelů
Legislativní úpravu navrženou vnitrem podporují například i poslanci hnutí ANO, naopak opoziční ODS je proti.
„Nelíbí se mi, že každý může být automaticky podezřelý z toho, že podvádí. Dám příklad – firma si najme poradce, aby optimalizovala daně, a pro policii to bude dostatečné podezření, aby je mohli třeba odposlouchávat? To by zlikvidovalo podnikatelské prostředí v České republice,“ řekla Aktuálně.cz poslankyně ODS a členka bezpečnostního výboru Jana Černochová.
Komárek ale kvůli zkušenostem svých lidí trvá na tom, že úprava trestního zákoníku je jedním ze zásadních legislativních prostředků, jak problém vylepšit. „A čím dřív to bude, tím lépe,“ dodal Komárek.
Ministři vnitra a financí se kromě toho minulý týden dohodli na další možnosti, jak potírat daňovou kriminalitu. Obě strany sestaví pracovní skupinu třiceti specialistů, kteří budou podobně jako slovenská Kobra úzce spolupracovat s orgány a úřady potřebnými pro vyšetřování konkrétních případů. Řešit budou hlavně věci se škodou přes 150 milionů korun.