CZK/€ 25.010 -0,24%

CZK/$ 22.030 -0,38%

CZK/£ 29.223 -0,21%

CZK/CHF 27.029 -0,37%

12. 02. 2021

Potraviny a alkohol zbrzdily pád inflace

 

Oproti očekávání inflace v lednu zpomalila jen mírně, a to v důsledku rychlého zvyšování cen některých potravin a alkoholu. Oproti prosinci se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,3 %, v meziročním srovnání byly vyšší o 2,2 %.

Loading



 


I když inflace poklesla jen mírně, dostává se na dvouleté minimum a přiblížila se na dohled cílové hodnoty ČNB. Hlavním inflačním faktorem zůstává zdražující alkohol a tabák, který je odpovědný za více než třetinu aktuální inflace. Naproti tomu bydlení, které v předchozích letech sehrávalo výraznou roli, inflaci ovlivňuje pouze symbolicky. S poklesem cen elektrické energie a plynu a vedle toho i se zpomalováním růstu nájemného totiž došlo k výraznému snížení růstu nákladů na bydlení.
Poněkud překvapivě bylo v lednu skokové zvýšení cen u potravin (+3,1 %), pro které je ovšem typická nepředvídatelnost. Na druhou stranu je však pravděpodobné, že nejde o začátek nového inflačního trendu, ale spíše o odeznívání dřívějších (předvánočních) cenových akcí, takže jde spíš o jednorázový efekt. Nakonec ve srovnání s loňským lednem byly potraviny dražší vlastně jen o 0,6 %.
Pro další měsíce je pravděpodobné, že inflace se bude držet v blízkosti cíle a ve druhé polovině roku spadne pod něj. A to i po započtení potenciálně vyšších cen elektrické energie. Z inflace navíc „vypadne“ efekt loňského zvýšení spotřebních daní. Nejistotu představují ceny potravin a nyní i služeb, které se postupně rozjedou po rozvolnění restriktivních opatření. Je otázkou, s jakými cenami přijdou restaurace, hotely a cestovní kanceláře. Prozatím je vidět, že třeba dovolené opět rychle zdražují.
Proti rychlejšímu růstu inflace zafunguje kurz koruny, která posiluje a zlevňuje tak dovážené zboží i nákupy spotřebitelů přímo v zahraničí.
Pokud měla dnešní inflace dát jasný signál o tom, jak bude ČNB dál postupovat, tak to odpovídá spíše scénáři zvyšování úrokových sazeb. Na druhou stranu rozvolnění a s ním i pravděpodobné prolongování negativní pandemické situace zvyšuje riziko pro alternativní, pozvolnější scénář.
Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Loading


Související články

Digitální aktiva: Je bitcoinová býčí série teprve na začátku?

Digitální aktiva byla v roce 2024 výkonná. Po listopadovém vítězství republikánů ve Sněmovně reprezentantů, Senátu a v prezidentských volbách v USA bitcoin překonal hranici 100 000 dolarů, než během února klesnul. Tržní kapitalizace všech kryptoměn se k 28. únoru 2025 pohybovala na úrovni 2,8 bilionu dolarů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2025

Analýza: Vysoká daň, kterou platí americká portfolia za globální fragmentaci

Strategie, která spočívala v sázkách na výjimečné výsledky amerických akcií, se investorům výrazně zkomplikovala. Přehodnocují svá očekávání vysokého hospodářského růstu, snižování daní, deregulace i expanze založené na AI, která byla od počátku roku zdrojem jejich optimismu. Volatilitu trhů zvyšuje i nejistota ohledně Trumpovy politiky a disruptivních změn […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 04. 2025

Komentář: Horská dráha na trzích, dlouhodobému investorovi se nohy podlamovat nemusí

Z celních veletočů Donalda Trumpa jde hlava kolem. Dění posledních dnů – včetně prudkých poklesů i růstů na burzách – poutá pozornost i těch, kteří se o investiční trhy běžně nezajímají, a investorům vyrývá hluboké vrásky na čele. Děje se ale z investičního pohledu skutečně něco, co „tady ještě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 04. 2025