V důsledku působení sunnitských islamistických radikálů známých pod zkratkou ISIL v Iráku se bezpečnostní situace na severu Iráku na některých místech zcela zhroutila a některá města (např. Mosul) přešla zcela pod kontrolu radikálů z ISILu. A aby toho nebylo málo, tak v Kirkúku irácké bezpečnostní síly zcela vyklidily pozice, takže je po nich převzaly kurdské síly, které oblast prohlásily za jimi kontrolovanou. Jinak řečeno do hry se kromě hrozby postupu ISILu na Bagdád dostává otázka rozpadu Iráku a vzniku samostatného kurdského státu, což samozřejmě může eminentně zajímat Turecko.
Administrativa Spojených států samozřejmě na vše hledí s velkým znepokojením, avšak možná i samotnému liberálně smýšlejícímu prezidentovi je jasné, že Američany trénovaná irácká armáda a policie nic nevyřeší. Tím spíše, že irácký parlament ani není schopen se sejít, aby vyhlásil výjimečný stav. Američané se tedy budou muset vrátit do jámy lvové. A je při tom dost možné, že nepůjde jen o vyslání bezpilotních letounů (které tentokrát nevzlétnou proto, aby šířily internet v místech, kam kabely nedosáhnou).
Čím déle bude přitom B. Obama ve své oválné pracovně dumat jak zareagovat, tím více bude cítit nervozita na trhu s ropou a zasaženy mohou být jiné trhy – například v Turecku. Přece jenom na severu Iráku se těží ¼ výstupu ropy celé země a hlavně zde proudí klíčový ropovod do Turecka…
Jan Čermák
Analytik ČSOB