CZK/€ 25.325 -0,20%

CZK/$ 23.280 +0,01%

CZK/£ 30.158 -0,25%

CZK/CHF 26.871 -0,13%

19. 01. 2009

0 komentářů

Přijde býk nebo zůstane medvěd?

 


 

Wall Street se modlí za nového býka, nicméně se může stát, že tužby nebudou vyslyšeny po celý rok 2009. Dle publicisty magazínu Forbes a známého ekonoma Gary Shillinga bude pokles akciových trhů probíhat nadále i v tomto roce, a proto nabízí následujících 12 strategií jak na nastalou situaci reagovat. Jedná se o 10 prodejních strategií a 2 nákupní – dolar a dluhopisy:

1.      prodávat cenné papíry a dluhopisy developerů a stavebních společností

2.      vlastníte-li nemovitost – strategie zní prodat (Ano, přijde ještě 20% propad cen nemovitostí)

3.      prodávat veškeré akcie spojené se stavebnictvím

4.      prodávat cenné papíry sektoru consumer discretionary, tj. oblečení, luxusní zboží, zbytné zboží, nadstandardní služby atd..

5.      prodávat i většinu komerčních nemovitostí

REKLAMA

6.      prodávat vybrané komodity, respektive využívat vysoké volatility na komoditních trzích a opětovně nakupovat

7.      prodávat akcie společností z Emerging markets

8.      prodávat Emerging markets dluhy

9.      případně se zbavovat vůbec všech akcií

10.  prodávat cenné papíry společností poskytujících spotřebitelské úvěry

11.  kupovat dolar

12.  kupovat vysoce hodnocené dluhopisy (rating)

REKLAMA

I přesto, že Shilling s těmito predikcemi není jediný, na Wall Street stále převládá spíše optimistická nálada a o Shillingově analýze většina analytiků smýšlí jen jako o další z řady pesimistických medvědích předpovědí, či Shillinga rovnou nazývají přízvisky jako “Dr. Doom“, “perma-bear“ apod..

Důvod proč je názor většiny Wall Streetu optimističtější je jednoduše ten, že obchodování s cennými papíry je jejich živobytí, a proto nemají rádi negativní předpovědi, obzvláště ty, které doporučují investorům držet cash. Shilling je jedním z nejvýznamnějších amerických ekonomů. 16 měsíců před drtivými propady v roce 2007 upozorňoval v magazinu Forbes na nemovitostní bublinu a zároveň předpověděl, že jejím následkem bude bolestná recese.

Dle jeho názoru je uzdravení ekonomiky možné nejdříve začátkem roku 2010 a to pouze za předpokladu že se nové administrativě podaří vyřešit chaos na trhu s nemovitostmi, zachránit postižený finanční sektor a podnítit spotřebitelskou poptávku. Pokud nedojde ke splnění všech těchto podmínek, můžeme se podle Shillinga těšit na prohloubení recese a nejspíše i na depresi.

Porovnejme si nyní Shillingovu předpověď s predikcemi většiny Wall Street analytiků, mezi něž patří např. Bob Froehlich z Deutsche Bank, jenž označil Shillingovu předpověď slovy “dead wrong“, tj. smrtelně chybnou.

Většina těchto analytiků staví na předpokladu, že americké trhy dosáhly svého dna již během listopadu 08. Od té doby např. DJIA posílil téměř o 20%. Pod jednou z nejvíce optimistických předpovědí pro rok 2009 je podepsán Brent Wilsey, prezident Wilsey Asset Management, jež předvídá meziroční posílení trhů o 30%. Podle Wilseyho ta pravá rally může začít začátkem května 09, kdy se začnou projevovat pozitivní efekty záchranných plánů. Zde nabízí 9 důvodů na kterých svou hypotézu zakládá:

1.      12 mld. USD hotovosti mimo trh

2.      základní úroková sazba v pásmu 0% – 0,25%

REKLAMA

3.      zřejmé fundamentální podhodnocení cenných papírů

4.      nízká spotřebitelská důvěra: zde upozorňuje na fakt, že nízká spotřebitelská důvěra obvykle signalizuje skok v následujícím roce

5.      postupně stabilizující se stav amerických bank (především díky vládním záchranám -TARP)

6.      nízké ceny benzínu

7.      rostoucí produktivita práce

8.      Obama efekt

9.      pravděpodobnost dalších masivních státních podpor

Zde tedy stojí proti sobě dvě protichůdné předpovědi a je jen na každém investorovi jak se rozhodne. Kostky jsou vrženy.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *