12. 05. 2014
Příznivé počasí dále vylepšuje statistiky na trhu práce, inflace zůstává mírná
V porovnání s březnem se žádné zásadní změny ve spotřebitelských cenách neudály. Nejvíce zdražovaly ceny oblečení a obuvi, a to o 3,8 %, respektive o 8,5 %. Sezónní navýšení cen tohoto zboží bylo velmi podobné tomu, ke kterému došlo i loňský rok. Nebýt dražší „parády“, tak by ceny pro spotřebitele klesly meziměsíčně o 0,2 %, o což by se postaraly levnější potraviny a alkoholické nápoje. Na pultech obchodů byla k mání především levnější zelenina a ovoce, vejce, máslo a například čokoláda.
V porovnání s loňskými cenami byly ty letošní v dubnu vyšší pouze o 0,1 % (v březnu +0,2 %). Inflace tak zpomalila na nejnižší hodnotu od října 2009, kdy se ceny dokonce snížily. Na pomalý meziroční růst cen působí stejné faktory jako v předcházejících měsících, čili především levnější ceny elektřiny a plynu, telekomunikačních služeb a mobilních zařízení. K nim se v dubnu přidal i více než dvouprocentní pokles cen alkoholických nápojů.
Další zpomalení růstu spotřebitelských cen naznačuje, že inflačního cíle České národní banky může být dosaženo později, než se doposud předpokládalo. To znamená, že ukončení hájení kurzu české měny k euru může být časováno později než na začátku příštího roku.
Trh práce se v dubnu nadále zlepšoval opět hlavně díky sezonním pracím. Podniky, které se věnují činnostem souvisejícím se zaměstnáním (agentury práce) zvýšily tržby v prvním letošním čtvrtletí meziročně o více než pětinu a zájem o jejich pracovníky je tak zřejmý. Podíl nezaměstnaných osob na obyvatelstvu tedy v dubnu klesl v porovnání s březnem o 0,4 procentního bodu na 7,9 %, když se počet uchazečů o zaměstnání snížil o více než 33 tisíc na 574 908 osob (pokles nezaměstnaných byl tentokrát zaznamenaný ve všech okresech). Dobrá zpráva je, že většina nezaměstnaných, která v dubnu úřad práce opustila, nastoupila do práce. Firmy také vytvořily dostatek nových pracovních míst na to, aby jejich celkový počet vzrostl meziměsíčně o necelých 9 % a dosáhl tak zhruba 44 tisíc.
V porovnání s loňským rokem je trh práce z pohledu podílu nezaměstnaných osob horší už pouze o 0,2 procentního bodu. V průběhu roku by se podmínky na pracovním trhu měly dále zlepšovat s tím, jak sezónní faktory budou vystřídány vyšší poptávkou z titulu příznivějšího vývoje ekonomiky. Přesto síla poptávky po pracovní síle zůstane ještě nějakou dobu z hlediska odvětví rozdílná. Letos by se podle nás měl snížit podíl nezaměstnaných osob na 7,5 %.
REKLAMA
Ing. Filip Fyrbach, GE Money Bank