CZK/€ 25.060 +0,08%

CZK/$ 23.872 +0,09%

CZK/£ 30.319 +0,44%

CZK/CHF 26.630 -0,32%

06. 12. 2024

0 komentářů

Proč se rozevírají nůžky mezi ekonomikou USA a eurozónou a co s tím

 

Globální ekonomická situace, jak ji prezentuje hospodářský výhled MMF, ukazuje na stabilní, ale utlumený růst v příštím roce. MMF tak předpovídá na rok 2025 celosvětový hospodářský růst ve výši 3,2 %. Ovšem s rozdílnou dynamikou. Zejména rozevírající se nůžky mezi Spojenými státy a Evropou budí u nás ekonomů rozpaky. Jaké jsou hlavní faktory tohoto vývoje? Kde se může vhodnými kroky podařit situaci zásadněji zlepšit?

Loading



 

Spojené státy se stále jeví jako jasný bod světové ekonomiky díky silné spotřebitelské poptávce a pokračujícím investicím do technologií a infrastruktury. Zavedení daňových pobídek pro průmysly, jako je zelená energie a technologie, dále posílilo důvěru soukromého sektoru. Navzdory těmto pozitivům zůstávají výzvami přetrvávající inflace a vyšší náklady na půjčky, což vyžaduje obezřetnou měnovou politiku. IMF přesto zlepšil na rok 2025 odhad růstu až na 2,2 %. Oproti tomu evropská měnová unie píše jiný příběh. Eurozóna se potýká dál s vysokými dluhy nejen v rámci svých deficitních rozpočtů, ale s bolestí i v rámci neuskutečněných reforem. Ozývají se i jiné strukturální problémy, včetně stárnoucí populace (pracovní síla bude klesat o 2 miliony ročně) a nedostatku inovací v produktivitě, které situaci dále zhoršují.  IMF tak predikuje růst v eurozóně pouze na 1,2 %, který se ve světle pokračujícího konfliktu na Ukrajině a nástupu D. Trumpa jeví stále víc jako sci-fi.

Kde jsou přitom nejvíce bolestivé kameny v hospodářství měnové unie? Jedním z nich je bezesporu fragmentovaný kapitálový trh a demografický vývoj. Volný pohyb kapitálu je jednou ze čtyř základních svobod jednotného trhu EU, ale i přes odstranění právních překážek přetrvávají technické bariéry a kapitálové trhy zůstávají roztříštěné. Pro vytvoření unie kapitálových trhů (CMU) je klíčová harmonizace pravidel mezi členskými státy, což by podpořilo jednotné podnikatelské prostředí, efektivní alokaci kapitálu a posílilo by v konečném důsledku konkurenceschopnost podniků. V USA pochází zhruba 70 % financování podniků z kapitálových trhů (akcií a dluhopisů). EU tvoří financování přes kapitálové trhy přibližně 30 %, přičemž většina financování firem závisí na bankovních úvěrech. Je potřeba si uvědomit, že síla kapitálového trhu USA působí jako sněhová koule = nabaluje na sebe další a další kapitál, nové firmy a inovace. V roce 1900 se evropské země podílely na celosvětové kapitalizaci 67 %, v roce 2023 to bylo již jen 12 %. Restart evropské ekonomiky by tedy klidně mohl začít na kapitálovém trhu.

Autor: Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Proč jsou emoce v investování tak důležité?

Investování je mnohem více než jen otázka matematiky a výpočtů. Mnozí investoři však často opomíjejí emoce, intuici a myšlenkové zkratky, jejichž vliv či dopad na investiční rozhodnutí bývá zásadní. Přirozené lidské sklony, jako je sklon k nadměrnému sebevědomí nebo averze ke ztrátě, mohou výrazně ovlivnit investiční rozhodnutí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 12. 2024

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *