08. 04. 2024
Průmysl nenadchl, ale tentokrát aspoň nezklamal
Objem tuzemské průmyslové výroby v průběhu února oproti předchozímu měsíci narostl o 1,9 %, což odpovídá meziročnímu zvýšení o 0,7 %. Výsledek byl tak mírně horší, než očekával trh. Nových zakázek meziročně přibylo 8,8 %, přičemž ze zahraničí šlo o 8,2 %, z tuzemska pak o 9,9 %. Průměrný evidenční počet zaměstnanců meziročně klesl o 2,1 %, jejich průměrná hrubá měsíční mzda naopak vzrostla o 7,2 %.
Meziměsíčně narostla výroba nejvíce v odvětví výroby usní (10,9 %), výroby počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (9,3 %) a ostatní těžby a dobývání (8,7 %). Snížila se naopak u výroby oděvů (-7,2 %), výroby a rozvodu elektřiny, plynu a tepla (-4,7 %) a podpůrných činností při těžbě (-2,4 %).
Největší meziroční nárůst produkce hlásí odvětví výroby ostatních dopravních prostředků (14,1 %), výroby papíru a výrobků z papíru (9,6 %), výroby motorových vozidel a oprav a instalací strojů a zařízení (shodně 9,2 %). Neslavně naopak dopadla těžba a úprava černého a hnědého uhlí (-24,0 %), podpůrné činnosti při těžbě (-19,4 %) či výroba strojů a zařízení (-12,7 %).
S přihlédnutím k vahám jednotlivých odvětví v celkovém objemu výroby byl meziroční růst tažen tradičně výrobou motorových vozidel, která do celku přispěla 1,7 procentním bodem. S odstupem následuje výroba chemických látek a výroba potravinářských výrobků (shodně 0,3pb). Směrem dolů naopak průmyslový sektor stahovala výroba strojů a zařízení (-1,1pb), výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla (-1,0pb) a těžba a dobývání (-0,4pb)
Pozitivně překvapila únorová bilance přeshraničního obchodu se zbožím, která dosáhla kladného salda na úrovni 34,6 mld. Kč, zatímco trh počítal pouze s 8,9 mld. Kč. Příznivě na celkovou bilanci působil hlavně obchod s motorovými vozidly, který skončil v přebytku 55,8 mld. Kč, opačným směrem působil hlavně obchod s ropou a zemním plynem (-15,5 mld. Kč).
REKLAMA
Český průmyslový sektor zůstává v nevalné kondici a únorová data na tom mnoho nezměnila. Navzdory meziměsíčnímu zvýšení zůstává objem produkce na hodnotách, na které jsme byli zvyklí již v roce 2018, a máme tak za sebou již téměř 6 let průmyslového „nerůstu“. Meziročně sice již většina sledovaných odvětví hlásí zvýšení produkce, což je ovšem dáno hlavně efektem nízké srovnávací základny, tedy skutečností, že již loňský rok byl vpravdě zoufalý a ten letošní tak oproti němu nevypadá horší. Celý průmyslový sektor navíc i nadále táhne výroba motorových vozidel, bez jejíhož příspěvku by spadl bezpečně do červených čísel. Jemné náznaky postupného zotavování ovšem přesto lze vypozorovat, když většina sektorů již meziměsíčně alespoň dále neklesá, nýbrž velmi opatrně roste. Nadějně pak působí i statistika nových zakázek, byť bychom zatím z jednoho vydařeného měsíce nečinili ukvapené závěry. To nejhorší má sice průmysl pravděpodobně již za sebou, ovšem s raketovým odražením ode dna nepočítáme. Naopak předpokládáme, že nás čeká jen velmi pozvolné průmyslové ožívání a za celý letošní rok budeme rádi za „černou nulu“, tedy za alespoň symbolický růst.
Autor: Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus