CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

06. 06. 2022

0 komentářů

Průmysl v dubnu šlape brzdu, ukazuje na horší časy. ČNB čeká na inflaci

 

Průmysl v dubnu šlápl na brzdu a poklesl meziměsíčně o 0,8%, což vedlo k reálnému propadu o 3,8%. Největší problémy opět hlásí výrobci dopravních prostředků, a to jak automotive (více než -15% meziročně), tak i výrobci ostatních dopravních prostředků (-28,2% meziročně). Nadále sice platí, že mezi odvětvími zůstávají výrazné rozdíly a řada z nich přispívá k průmyslové produkci výrazně pozitivně (výroba oděvů meziročně roste o více než 18%). Současně je těchto “pozitivních míst” bohužel stále méně a zdá se, že průmysl bude českou ekonomiku v druhém kvartále jako celek viditelně brzdit. 

Loading



 

Podnikatelské nálady včele s PMI v posledních týdnech ukázaly, že nákladové tlaky v průmyslu přetrvávají a růst vstupních cen je jeden z nejrychlejších v historii. Zhoršují se také časy dodávek, hlavním motorem zhoršující se nálady však nově začíná být propad poptávky mezi zákazníky. Vysoké ceny, alespoň podle květnového výsledku indexu nákupních manažerů v průmyslu, mají svůj odraz ve slabší poptávce – nové zakázky padají třetí měsíc v řadě.

I když domácí poptávka slábne, tak zatím ne dostatečně rychle na to, abychom to viděli v pozitivním vývoji vnější bilance. Dnešní dubnová čísla ukázala další výrazné zhoršení zahraničního obchodu – schodek 28,4 mld. CZK byl o 48 mld. Horší než před rokem. Zatímco dovoz kvůli vysokým cenám ropy a plynu vzrostl meziročně o více než 13%, vývozy bohužel jen odrážejí slabý výkon průmyslu a padají meziročně o 1,3%.

Dubnová čísla tak zatím v souhrnu zatím potvrzují naše sázky na lehký pokles ekonomiky ve druhém kvartále (o 0,5% mezikvartálně). To yb nemělo být pro centrální banku ovšem nic překvapivého. Hlavním číslem tohoto týdne pro ni bezesporu bude květnová inflace. Očekáváme že zejména další nárůst cen energií a potravin dostane inflaci do blízkosti 15,5 % (tedy zhruba půl procentního bodu nad prognózu centrální banky).  Pokud tomu tak bude, půjde o další pro-inflační faktor, který může přimět bankovní radu na červnovém zasedání k agresivnějšímu zvýšení sazeb (75 bps a více).

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *