CZK/€ 25.090 -0,10%

CZK/$ 24.343 -0,10%

CZK/£ 29.977 -0,01%

CZK/CHF 26.651 -0,31%

08. 01. 2024

0 komentářů

Průmyslová mizérie se dále prohlubuje

 

Objem tuzemské průmyslové výroby v listopadu loňského roku meziročně klesl o 2,7 %, čímž zaostal za očekáváními trhu, který vyhlížel pokles „pouze“ o 1,5 %. Oproti předchozímu měsíci se výroba snížila o 1,4 %. Nepatrně narostla alespoň hodnota nových zakázek, kterých meziročně přibylo 0,2 %, přičemž nahoru je táhly ty zahraniční (0,8 %), dolů naopak ty z tuzemska (-0,9 %). Evidenční počet zaměstnanců v průmyslovém sektoru meziročně klesl o 2,3 %, jejich průměrná mzda naopak vzrostla o 4,3 %.

Loading



 

Meziroční růst produkce hlásí výrobci základních farmaceutických výrobků a přípravků (13,1 %), výrobci elektrických zařízení (6,0 %) či opravy a instalace strojů a zařízení (5,7 %). V hlubokém útlumu se naopak nachází tisk a rozmnožování nahraných nosičů (-19,6 %), výroba nekovových minerálních výrobků (-16,7 %) nebo těžba a dobývání (-16,4 %). Výrobci motorových vozidel, kteří v předchozím měsíci celkový výsledek výrazně navyšovali, tentokrát hlásí „pouze“ +2,1 %.

S přihlédnutím k vahám jednotlivých odvětví v celkové produkci byla tentokrát největším tahounem průmyslu výroba elektrických zařízení, která přispěla 0,5 procentním bodem, podobně jako výroba motorových vozidel. S odstupem pak následují opravy a instalace strojů a zařízení (0,2pb). Směrem dolů naopak celkový výsledek stahuje výroba strojů a zařízení (-1,1pb), výroba nekovových minerálních výrobků (-0,7pb) a výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla (-0,6pb).

Příjemné překvapení naopak přinesla bilance zahraničního obchodu, která v listopadu dosáhla 30,8 mld. Kč, tedy podstatně více, než očekával trh (10,1 mld. Kč). Největší příznivý vliv na celkové saldo měla tradičně bilance obchodu s motorovými vozidly, která skončila v přebytku 56,6 mld. Kč, činili se ovšem i vývozci strojů a zařízení (13,8 mld. Kč). V červených číslech naopak taktéž tradičně nalezneme obchod s ropou a zemním plynem (-15,4 mld. Kč) či se základními kovy (-11,6 mld. Kč).

Od listopadové průmyslové statistiky nešlo čekat zázraky a žádný zázrak skutečně nepřišel. Zatímco v říjnu došlo k výraznému meziročnímu růstu produkce vlivem snížené loňské srovnávací základny, nyní již statistické efekty podporu nenabízely a data tedy opět potvrdila nevalnou kondici průmyslového sektoru. Ten aktuálně vyrábí podobné množství zboží jako na konci roku 2017 a má tedy za sebou již šest let „nerůstu“.

REKLAMA

Jedná se o kombinaci slabého výkonu Německa, jehož průmysl taktéž již roky bojuje alespoň o stagnaci, a soustavy několika krizí, pandemickou začínaje a energetickou konče. Z 24 průmyslových odvětví, která statistici sledují, jich je momentálně 16 v meziročním poklesu. Bohužel, ani na obzoru se velké zlepšení situace nerýsuje. Ačkoliv na komoditních i energetických trzích již nastalo hmatatelné uklidnění a nákladové tlaky tak nepokračují, hlavním problémem se nyní stala slabá poptávka.

To ilustrují jak předstihové indikátory, které svorně ukazují na pokračující mizérii, tak ostatně i objem nových zakázek, které sice nepatrně narostly, ovšem pouze v nominálním vyjádření, reálně tedy dále klesají. S pouze jedním měsícem zbývajícím do konce se zdá být prakticky jisté, že rok 2023 český průmysl zakončí v červených číslech, patrně poblíž 0,3 %. Nadějně pak nevypadá ani první kvartál roku příštího, který se zřejmě nadále ponese ve znamení čekání na zotavení poptávky.

K němu by mohlo dojít ve druhém čtvrtletí, kdy se domácnosti oklepou z předchozího propadu reálných příjmů, a investiční aktivitu povzbudí pokles úrokových sazeb. Ani tak nepředpokládáme, že by průmyslový sektor měl před sebou hvězdný rok, za úspěch bychom považovali růst poblíž 2 procent.

Autor: Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Optimismus jako investiční strategie

Pesimismus má v debatách často navrch. Je intelektuálně svůdný, snadno se opírá o tvrdá data a jeho argumenty znějí přesvědčivě, zvláště když rezonují s našimi obavami. Špatné zprávy dominují titulkům a pesimistické scénáře se zdají být na dosah ruky. Optimismus naopak působí naivně, jako by ignoroval rizika […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025

Jak se budou trhy chovat v roce 2025, když se blíží Trumpův nástup?

Donald Trump se připravuje na své druhé funkční období ve funkci prezidenta Spojených států a investoři bedlivě sledují, jak jeho návrat do Bílého domu ovlivní finanční trhy v roce 2025. V minulosti trhy vykazovaly citlivost na změny v administrativě, zejména pokud byly doprovázeny sliby zásadních ekonomických a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 01. 2025

Index českého investora CII750: Podílové fondy zakončily rok pozitivní výkonností

Za minulý rok zaznamenal průměrný český investor zhodnocení v podílových fondech 9,01 %. Vyplývá to z Indexu českého investora CII750, který sestavuje společnost Swiss Life Select. Navzdory turbulentnímu tržnímu prostředí v roce 2024, které ovlivnily zejména významné politické události a změny úrokových sazeb, vykázaly podílové fondy pozitivní […]

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

07. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *