06. 09. 2023
Průmyslu se v červenci nedařilo
Až na výjimky nedopadl červenec pro tuzemský průmysl nijak povzbudivě. Výroba se meziměsíčně propadla o 2,6 %, meziročně byla nižší o 2,8 %.
Ve srovnání s červnem se nedařilo zpracovatelskému průmyslu, kde téměř všechny obory skončily v mínusu.. Výjimkou byl tentokrát i automobilový průmysl pracujícího se zásobou starších objednávek, které mu umožňují kontinuálně navyšovat výrobu a využívat na plno své výrobní kapacity.. Ostatní, kteří takovou výhodu nedodělků nemají, musí samozřejmě omezovat výrobu.
Z meziročního srovnání vychází nejhůře výrobci ostatních nekovových minerálních výrobků, což přeloženo do srozumitelného jazyka znamená zejména producenti stavebních materiálů. Asi není divu, že po prudkém zdražení výrobků v časech utlumující výstavby na ně doléhá nezájem poptávky. Meziročně tak vyrábějí o 18 % méně, ve srovnání s rokem 2019 jsou zhruba o desetinu níže a podle průzkumu plní své sklady neprodanými výrobky.
Průmysl začíná stále více pociťovat útlum domácí i zahraniční poptávky tak, jak to již naznačovaly průběžné průzkumy důvěry nebo indexy nákupních manažerů. A nic v tomto směru nemění ani červencové statistiky nových zakázek, které propadly o 3 %. Alespoň, že automobilový průmysl zůstal i v tomto případě v plusu.
Celkově se opět potvrzuje, že bez výroby aut by byl tuzemský průmysl ještě ve větším mínusu, než doposud je. Ani ve třetím čtvrtletí tak nelze od průmyslu očekávat nějakou viditelnou vzpruhu pro ekonomiku, a proto nejspíš i nadále pokračuje období ekonomické stagnace.
Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS