14. 08. 2018
Průzkum: Většina Čechů využívá ke spoření spořicí účet a penzijní připojištění
Až 86 procent Čechů ve věku od 25 do 55 let si spoří. Nejčastěji spoří na důchod a za účelem vytvoření finanční rezervy. Využívají k tomu především spořicí účet a penzijní připojištění. Vyplývá to z průzkumu Raiffeisenbank.
„Těší nás, že Češi spoří pravidelně. Průměrně si odkládají 3 600 korun měsíčně a za rok tak zvládnou našetřit 43 200 korun. V případě spoření platí, že čím vyšší vzdělání a příjem lidé mají, tím větší cítí potřebu spořit,” říká Roman Přeučil, produktový manažer Raiffeisenbank.
Češi, kteří spoří, využívají primárně spořicí účet a penzijní připojištění, a to 58 procent dotázaných. 39 procent respondentů má stavební spoření a pětina lidí si dává peníze do obálky. Častěji nespoří lidé, kteří mají příjem do 20 tisíc korun, ale také mladí a lidé, kteří věří, že spoření nemá smysl, protože hodnota jejich úspor klesá.
Nejčastějším důvodem spoření je vytvoření finanční rezervy, a to pro 75 procent Čechů. Na dovolenou si odkládá peníze stranou 34 procent dotázaných, 18 procent spoří „jen tak“ a 15 procent si šetří na své koníčky. Na bydlení či stavbu pak šetří především mladí lidé od 25 do 34 let a starší nad 45 let zase více na důchod.
Zdroj : Tisková zpráva Raiffeisenbank