CZK/€ 25.215 -0,32%

CZK/$ 24.487 -0,76%

CZK/£ 29.923 -0,30%

CZK/CHF 26.843 -0,27%

04. 04. 2011

0 komentářů

První čtvrtletí si připsalo působivé zisky

 


 

Všechny tři hlavní komoditní indexy díky tomu překonaly za první čtvrtletí výkon akciového indexu MSCI World, který za první kvartál přidal 4,3%. Nejvíce rostl index S&P GSCI, který si díky silnému zastoupení energetického sektoru připsal 11,6%. Index DJ USB, který je mezi různé komodity rozložen rovnoměrně, přidal 4,4%.  Mezi nimi se nachází, měřeno růstem, index Reuters Jefferies CRB, který si za první čtvrtletí připsal 8%.

Tato tři čísla zcela jasně ukazují na rozdíly mezi jednotlivými sektory. Nejlepší výkon si připsal energetický sektor, nedařilo se naopak základním kovům. Dále ceny komodit ovlivňovalo japonské zemětřesení a v důsledku toho vzniklá nukleární krize, jejíž plný rozsah není stále znám. Díky rostoucím cenám potravin a energií působí na ceny komodit také rostoucí inflace.

Témata pro další měsíce

Tyto skutečnosti budou ovlivňovat trhy i ve druhém čtvrtletí. K tomu se přidávají spekulace, kdy začnou centrální banky stahovat z trhu monetární stimuly . Světové dluhopisové trhy se tak dostávají pod tlak. Rostoucí inflace a očekávání, že centrální banky přistoupí k růstu úrokových sazeb, přiměly mnohé investory hledat výnosy na akciových trzích.

Rostoucí ceny energií

Ropě a rafinovaným produktům patří 3 ze 4 prvních výkonnostních příček za první čtvrtletí. Ropa WTI se několik týdnů obchodovala do strany, nyní se však dostala na svá 30 měsíční maxima. Příčin můžeme najít několik. Jednak docházelo k tzv. “window dressing”, tzn. úpravám portfolií ze stany fondů, aby opticky vylepšili výsledky, důležitější jsou však obavy, které vyvolává konflikt v Libyi, resp. obavy z toho, že díky prodloužení omezení produkce se ocitnou pod tlakem ostatní producenti a ropy může být nedostatek. Muammar Kaddáfí opět získal kontrolu nad ropnými přístavy Ras Lanuf a ostřelovanou Bregou a pro dřívější odběratele ropy může být velmi těžké se současným režimem obchodovat.

Přestože cena ropy Brent je 46% nad průměrem z roku 2010 a ropy WTI 35%, nevykazuje trh pokles poptávky. To zvyšuje tlak na Saúdskou Arábii, největšího světového producenta ropy po Rusku, aby vykryla pokles dodávek, protože disponuje největšími rezervními kapacitami. Březnová data ukazují na zvýšení denní produkce o pouze o 300 000 barelů, přičemž dohadovaný výpadek produkce díky nepokojům v Libyi je odhadován na 1,6 milionu barelů.

REKLAMA

Korekce na zrninách je za námi

Dlouho očekávaný report Amerického ministerstva zemědělství, který vynesl na světlo osevní plány farmářů na sezonu 2011/12, dopadl více méně v souladu s očekáváním. Farmáři plánují díky dramatickému růstu cen v minulém roce zvýšit osevní plochy kukuřice, bavlny a pšenice a to na úkor sojových bobů a rýže.

Přestože farmáři hodlají kukuřicí osít největší plochy od roku 1944, vylétla kukuřice o 11% výše, protože zásoby minulé úrody byly výrazně nižší než očekávání. Ty se dostaly na nejnižší úroveň od roku 2007 a na trhu převládají obavy, že ani vyšší produkce nedokáže dostat výši zásob na trvale udržitelnou úroveň. Konkurence v podobě zemního plynu (a díky tomu vyšší návratnosti při jeho přeměně na etanol) přetrvává. Očekává se, že 40% americké produkce kukuřice skončí etanol do pohonných hmot. Dokud bude cena kukuřice pod 9 dolary, což je ještě o 23% nad současnou úrovní, bude podle výpočtů jeho produkce zisková.

Zpráva byla negativní pro cenu pšenice, ale protože silně rostla cena kukuřice a sojových bobů,zakončila nakonec ten den výše i pšenice. Navíc díky suchému počasí v Americe a Číně, největším světovém producentovi, hrozí, že dojde ke zpoždění setby a tím pádem ke snížení výnosů. Poté, co Rusko uvalilo zákaz na vývoz a zvýšila se poptávka ze severní Afriky, Evropské zásoby klesají.

Trh nyní věnuje velkou pozornost trhu zrnin, protože možnost reagovat na extrémní výkyvy počasí jako jsme viděli v roce 2010, bude nyní velmi omezená, ne-li žádná, a tato vědomí už nyní žene ceny vzhůru. Od nejistory pramenící z nízkého stavu zásob by pomohlo jen perfektní počasí a v důsledku toho zvýšená produkce. Druhou možnosti pak představuje takový nárůst ceny, který by snížil poptávku. Z tohoto pohledu se zdá, že pokles na začátku března byl opravdu jen korekcí na růstové trajektorii ceny. A to vůbec není dobrá situace z pohledu rostoucí potravinové inflace. V následujících měsících se tato situace stane určitě tématem pro světová média a přidělá vrásky na čele centrálních bank.

REKLAMA

Zlato si připsalo zisk již desáté čtvrtletí v řadě

Zlato zakončilo v březnu již desátý růstový kvartál v řadě, nejdelší růstovou řadu za více než třicet let. Zisk to nebyl velký, protože většinu března strávilo zlato pohybem do strany a nedařilo se mu získat potřebný impuls jako jeho levnější alternativě, stříbru. Silná rezistence je nyní na 1450 dolarech, kde investoři snižovali váhu pozic ve zlatě před možným ukončením amerického programu kvantitativního uvolňování a před možným návratem na normální úrokové sazby. Toto snižuje atraktivitu zlata a stříbra jako medvědích aktiv.

Na druhou stranu ale nevnímáme riziko poklesu jako velké, podpora se nachází na ceně 1400 dolarů a podporuje ji geopolitické riziko plynoucí ze severní Afriky a Středního Východu a také záměry centrálních bank zvyšovat držbu zlata. Stříbro překonalo za posledních sedm měsíců zlato o 40 procent a našlo rezistenci na 38 dolarech za trojskou unci. Spolu s mědí a dalšími průmyslovými kovy jsme na něm viděli po oznámení vyšších čínských zásob výprodej.

Komodity mají za sebou třetí ziskové čtvrtletí v řadě. Pomáhá jim geopolitické napětí, které plyne z nepokojů v severní Africe a na Blízkém Východě a které žene vzhůru ceny energetických komodit.

Všechny tři hlavní komoditní indexy díky tomu překonaly za první čtvrtletí výkon akciového indexu MSCI World, který za první kvartál přidal 4,3%. Nejvíce rostl index S&P GSCI, který si díky silnému zastoupení energetického sektoru připsal 11,6%. Index DJ USB, který je mezi různé komodity rozložen rovnoměrně, přidal 4,4%.  Mezi nimi se nachází, měřeno růstem, index Reuters Jefferies CRB, který si za první čtvrtletí připsal 8%.

Ole S. Hansen, Senior Manager

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *