CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.970 +0,33%

CZK/£ 30.269 -0,10%

CZK/CHF 27.012 +0,31%

21. 12. 2023

0 komentářů

První změna sazeb po roce a půl stability

 

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním pravidelném měnověpolitickém zasedání rozhodla o snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na úroveň 6,75 %. Jedná se o první změnu úrokových sazeb od 23. června roku 2022, tedy téměř na den přesně po roce a půl.

Loading



 

Dnešní snížení sazeb je v souladu s naším očekáváním a většinově se k němu přikláněl i trh. Česká koruna přesto bezprostředně po vyhlášení rozhodnutí zareagovala oslabením o přibližně 5 haléřů na hodnotu EUR/CZK 24,58. Vzápětí však tento pohyb korigovala a posílila do okolí EUR/CZK 24,54.

Na bližší odůvodnění si budeme muset počkat do 15:45, kdy se koná tisková konference guvernéra Aleše Michla. Již nyní ovšem můžeme spekulovat, co členy bankovní rady ke snížení sazeb vedlo.

Ačkoliv česká meziroční inflace svou listopadovou hodnotou 7,3 % může působit jako varovně vysoká, jedná se o zkreslený obrázek. V první řadě na inflaci působí efekt snížené loňské srovnávací základny vlivem vládního úsporného tarifu. Po očištění o tento ryze statistický efekt se reálná inflace nachází na úrovni podstatně umírněnějších 4,7 %. I toto číslo je ovšem hlavně výsledkem cenového skoku ze začátku letošního roku. Přibližně od února ovšem české spotřebitelské ceny nijak varovným tempem nerostou a inflační vývoj odpovídá běžným letům v české historii.

Rizika, že by dnešní krok ČNB představoval podcenění inflační situace, přitom nejsou velká. Nákladové tlaky v průmyslu i zemědělství již zřetelně opadly a spotřebitelská poptávka se nachází v hlubokém poklesu. K dalšímu dramatickému růstu cen tak není racionální důvod ani příležitost. Hrozbou sice zůstává lednové novoroční přecenění, ovšem jeho intenzita by ani v pesimistickém scénáři neměla být tak výrazná, aby vyžadovala úroky na historicky nebývale vysokých sedmi procentech. Úrokové sazby centrální banky navíc na inflaci beztak působí se zpožděním 12-18 měsíců, kdy je již výrazně nižší inflace téměř jistotou.

REKLAMA

V nejbližší době od ČNB očekáváme opatrnou rétoriku, zdůrazňující připravenost v případě potřeby proti inflaci znovu zasáhnout. Pokud ovšem v mezičase nedojde k výraznějším překvapením, lze podle nás s dalším snížením sazeb o 0,25 procentního bodu počítat i na únorovém zasedání. Poté bude již zveřejněn klíčový údaj o lednové inflaci, který bude směrodatný pro další postup. Pokud lednová inflace nepřekvapí svou intenzitou, budou sazby svižně pokračovat směrem dolů a koncem roku 2024 by se mohly dostat na dohled 4 procent. Pokud naopak leden přece jen výraznější cenový růst přinese, zůstane centrální banka opatrnější a sazby by mohly příští rok zakončit poblíž 5 procent.

Autor: Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *