CZK/€ 25.165 +0,18%

CZK/$ 24.218 +0,21%

CZK/£ 30.334 +0,20%

CZK/CHF 26.958 -0,23%

16. 03. 2011

0 komentářů

QE2 je mrtvé. Ať žije QE3!

 


 

Nepokoje na Blízkém východě a v Severní Africe společně se zemětřesením v Japonsku poskytnou praktické i politické záminky k poskytování snadno dostupných peněz, což ještě více prohloubí insolventnost jednotlivých států z důvodu jejich větší zadluženosti, ovšem na trhy budou mít tyto krátkodobé injekce likvidity opět povzbuzující účinek.

Cenou, kterou za tuto do reality přenesenou verzi tištění peněz v Monopolech zaplatíme, bude zkreslení funkce ceny u většiny typů aktiv a v konečném důsledku nás to o další krůček přibližuje ke dni, kdy tíha insolventnosti převáží nad krátkodobými výhodami spočívajícími v nízkých sazbách. V tomto ohledu by se tsunami, která postihla Japonsko, mohla stát rozhodujícím faktorem, který nastartuje změnu hlavních makroekonomických trendů.

Globální recyklace kapitálu pocházejícího z Japonska a z Číny sloužila jako hlavní zdroj financování stále rostoucích deficitů v USA a v Evropě. Typičtí japonští pan a paní Watanabe se po celá desetiletí snažili zhodnotit své úspory v JPY jejich investováním v zahraničí.

Nyní nám v Japonsku hrozí riziko změny chování na mikroekonomické úrovni, protože většina japonských investorů se možná ze zahraničních trhů stáhne a rozhodne se více investovat a nakupovat lokálně. Pokud k tomu skutečně dojde, v globálním systému bude k dispozici méně volných peněz, což značně ukrojí z celého koláče volně dostupného kapitálu. Takováto změna v chování investorů by se v zemích G-20 mohla stát spouštěcím mechanismem pro politické rozhodnutí o dalším kvantitativním uvolňování.

Jinými slovy, QE2 doběhne v červnu, ovšem než k tomuto dospějeme, budou představitelé Fedu a Bílého domu již zaměstnáni přípravou další vlny kvantitativního uvolňování a ECB a BoE budou hledat důvody, proč nijak nereagovat. Je to tak, opravdu to vypadá, jako bychom sledovali trailer k Smrtonosné zbrani 25!

REKLAMA

Po počátečním otřesu by se mohl USDJPY propadnout až na 65,00 (navzdory intervenci) a akciové trhy by mohly korigovat své úrovně o několik procent možná až na 1200 bodů, použijeme-li ke srovnání americký index S&P500.   Vzhledem k obrovskému množství peněz vržených na trh v další vlně stimulačních opatření se ale s největší pravděpodobností dočkáme ještě jednoho posílení, a to dokonce až k hranici 1385,00 bodů, která je u indexu S&P500 konečným cílem a která se nachází o několik procent nad únorovým maximem.

Navzdory přesvědčení, že tento počáteční výprodej může být jen korekcí před dalším pohybem vzhůru, ke skutečným škodám dojde na politické úrovni.   Ve všech zemích nastanou díky volbám velké politické změny, protože lidé/voliči si začínají uvědomovat, že vzkaz, v němž jim politici a veřejní činitelé sdělují, že je všechno v pořádku, je v nejlepším případě zavádějící a v tom nejhorším odvážně drzou lží.

Vysoká míra nezaměstnanosti, rostoucí finanční náklady a neochota vypořádat se s de facto insolvencí je, naneštěstí pro úřadující politiky, nyní pro jejich voliče realitou.   Brzy uvidíme, jak se oba paralelní světy normální ulice a Wall Streetu slijí v jeden, a to je, ironicky řečeno, dobrá zpráva.

Skutečná krize je jediným způsobem, jak změnit chování veřejných činitelů a politiků, kteří se nakonec budou muset zodpovídat svým voličům.   Hra ještě neskončila, ale pravidla a sázky se mění a rostou, a to na trzích způsobí po zbytek roku 2011 a v dalším období značnou volatilitu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *