CZK/€ 25.265 -0,02%

CZK/$ 23.960 -0,15%

CZK/£ 30.358 +0,18%

CZK/CHF 27.127 -0,09%

27. 06. 2023

0 komentářů

Rakouští senioři si žijí nad české poměry, dohnat je mohou jen investice

 

Život českých seniorů sice nepatří statisticky k těm nejhorším v Evropě, ale mezi ty nejlepší se také neřadí. Třeba v sousedním Rakousku si na průměrné penzi přijdou senioři zhruba o šestnáct tisíc korun více než v Česku, mají také možnost levněji nakoupit a odejít do důchodu už v šedesáti letech. Dá se vůbec v našich končinách přiblížit starobní idylce pod zasněženými Alpami? Odpovědí by mohlo být důmyslné a především včasné investování.

Loading



 

Zatímco v Česku padne na základní potraviny průměrně 23,50 % důchodu, v Rakousku je to jen 13,70 %. To je podle Jana Hlavsy dáno nejen o něco lepšími cenovkami u vybraných nákupních položek, ale zejména nadprůměrně vysokými příjmy tamních seniorů. „Finanční podmínky rakouských seniorů jsou jedny z nejlepších v Evropě. Lépe už se mají jenom Norové, Švýcaři a Finové,“ komentuje důchodovou situaci u jižních sousedů zakladatel investiční platformy Fondee, která mění způsob, jak lidé uvažují o investicích.

Šestnáct tisíc navíc se od státu čekat nedá

Průměrný důchod v Česku činil loni 18 061 korun, zatímco v Rakousku se pohybuje kolem 1 449 eur (což je při současném kurzu eura asi 34 100 korun). „To je ohromný rozdíl, který žádná důchodová reforma v naší rychle stárnoucí populaci jen tak nedožene. Pokud si chce český senior sáhnout na podobné peníze, musí se bohužel spolehnout na své zdroje, ne na ty státní,“ uvádí Hlavsa.

Většina lidí však podle něj stále řeší přípravu na důchod poměrně konzervativně. „Nejrozšířenější je penzijní připojištění, které podle Asociace penzijních společností využívá asi 2,7 milionu Čechů. V rámci něj si Češi měsíčně odkládají v průměru zhruba 1 000 korun. Vzhledem k vývoji důchodového systému i vzhledem k vysoké inflaci je ale výhodné zaopatřit se na stáří jiným způsobem,“ míní zakladatel Fondee.

Hlavně začít co nejdříve

Investováním do ETF mohou lidé dosáhnout na roční výnos okolo 7 %. Podle Hlavsy ale investování není vhodné, pokud investujeme jen na několik let. Aby se investiční horizont maximálně prodloužil, je nutné začít peníze investovat co nejdřív, aby se člověk na stáří stihl zajistit.

 „S přibývajícím věkem člověka se měsíční částka potřebná pro pohodlné stáří zvyšuje. Pokud bych chtěl na stáří například 16 tisíc měsíčně navíc po dobu dvaceti let, abych rozdíl mezi českým a rakouským důchodem vyrovnal, a začnu investovat v 25 letech, musím odkládat 1 544 korun měsíčně. Pokud začnu investovat až ve 45 letech, zvýší se tato částka na 7 525 korun. Jde samozřejmě o teoretický výpočet, který nezohledňuje inflaci, a tedy ani rostoucí důchody. Výsledný rozdíl ale jasně ukazuje, že nejde jen o to investovat, ale začít co nejdříve,“ tvrdí Hlavsa.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Jak je na tom první dáma s důchodovým zabezpečením a co se má změnit

V diskusích téměř nepovšimnuta zůstala otázka zdravotního a důchodového pojištění předchozích a současné manželky prezidenta republiky. První dáma v minulosti ani v současnosti nedostávala a dosud nedostává za výkon své funkce žádný plat, i když se od ní očekává, že opustí stávající zaměstnání, aby mohla plnit řadu protokolárních úkolů a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 11. 2024

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Má smysl žádat o důchod ještě letos?

Pokud patříte mezi ty, kterým vzniká nárok na odchod do starobního důchodu do konce letošního roku, pak zbystřete. Důchody přiznané v roce 2025 budou vyšší než valorizované důchody přiznané do konce roku 2024. Kdo tedy uvažuje o přiznání starobního důchodu do konce roku 2024, by měl uvažovat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *