19. 05. 2023
Řecko: From zero to hero?
Před více než deseti lety se řecká ekonomika dostala na pomyslné dno. V důsledku masivních makroekonomických nerovnováh země de facto zbankrotovala a vážně hrozila i varianta grexitu, čemuž zabránila jen série bailoutů a následná politika fiskální přísnosti (austerity). Daní za to byl však propad ekonomiky o celou čtvrtinu, přičemž v recesi zůstalo Řecko osm let v kuse. Po ztracené dekádě se však nyní zdá, že se řecká ekonomika konečně dostala do lepší kondice.
Začněme několika čísly, která dokumentují aktuální stav řecké ekonomiky. Ta v posledních dvou letech zažila jedno z nejdynamičtějších oživení v eurozóně, díky čemuž se HDP nachází 6 % nad předpandemické úrovni (pro porovnání – česká ekonomika se stále ještě zcela nezotavila). Svižným tempem rostou především exporty, podobně jako investiční aktivita (příliv čistých zahraničních investic byl v posledních dvou letech historicky rekordní). A přestože je Řecko stále nejzadluženější zemí EU a jeho dluh vystoupal až na 206 % HDP, v roce 2022 došlo k poklesu na 171 % HDP. To je nejen nejméně od roku 2012, ale takto svižné tempo poklesu vládního dluhu dělá z Řecka jednoznačného premianta v EU.
Tento pozitivní vývoj řecké ekonomiky, který jde částečně na vrub současné vládě a její pro-tržní hospodářské politice, reflektují i ratingové agentury. S&P nedávno změnila výhled na pozitivní a šéf řecké centrální banky očekává, že krátce po víkendových volbách (21.5.) bude upgradován i celkový rating na BBB-, což by řecký dluh dostalo z kategorie „junk“ na investiční stupeň.
Na druhé straně, super-přísná fiskální restrikce nadiktována tzv. trojkou (Komise, ECB a MMF), jejíž efektivnost samy angažované instituce zpětně zpochybňují, zanechala dlouhodobé šrámy. Navzdory současnému růstu zůstává řecká ekonomika přibližně o 25 % menší než v roce 2008, zatímco průměrná mzda zaostává o téměř 30 %. Cesta k úplnému zotavení z táhlé finanční krize je tak stále během na dlouhou trať, přičemž je možné, že nastoupená trajektorie nezůstane zcela hladká…
Autor: Dominik Rusinko, analytik ČSOB