25. 02. 2011
Revolta v Libyi sráží akciové trhy a burzy prožily těžký týden. Cena ropy letí vzhůru.
Nárůst volatility na trzích a solidní objem na New Yorské burze při úterním otevření nevěstil nic jiného než další propad. Tvrdé vybírání zisků se přehnalo napříč trhem a nejvíce byly zasaženy energeticky závislé sektory. Odklon od rizikových aktiv byl heslem týdne a naopak kurzové zisky si připisovaly fixně úročené papíry. Index S&P 500 vystoupal od začátku září o téměř 25% a řada analytiků považovala již v minulých týdnech krátkodobou korekci za pravděpodobnou.
Makro data tentokrát hrála pouze druhořadou roli. Dobře dopadla americká spotřebitelská důvěra za únor, nárůst v souladu s očekáváním potvrdily objednávky dlouhodobé spotřeby a za jiných okolností by investory zřejmě potěšil i pokles nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti ve Spojených státech. Na druhé straně prodeje nových domů na americkém realitním trhu zaznamenaly větší pokles než analytici odhadovali.
Na krev vyhrocené nepokoje v ulicích Libye a z toho pramenící obavy ohledně výpadků dodávek ropy byly hnací silou pro ceny ropných kontraktů. Cena ropy zažívala divoké denní vzestupy, které během týdne katapultovaly cenu kontraktu WTI na 100 dolarů za barel. Ropa Brent, která je na situaci ještě více citlivá si užívala dokonce 2,5letých maxim kolem úrovně 110 dolarů. Členové OPEC se neformálně sešli na konferenci v Rijádu. V současné době ale k žádnému dramatickému nedostatku v dodávkách ropy nedošlo a je to především strach z takové situace, který spouští raketový nárůst cen. OPEC by se mohla vypořádat i s úplným výpadkem dodávek z Libye jelikož disponuje záložní produkční kapacitou 5-6 mil. barelů denně a dodávky Libye momentálně představují asi 1,6 mil. barelů.
Kritická situace nastane pouze jestliže se násilné nepokoje rozšíří na území dalších hlavních producentů ropy jako Alžírsko nebo zemí v Perském zálivu. Saudsko-arabský ropný ministr al-Naimi zmínil možnost rozšíření dodávek ropy v případě nedostatku, ale věří, že nabídka a poptávka jsou momentálně v rovnováze, na rozdíl od situace v roce 2008.
Nebylo žádným překvapením, že kvůli situaci na Blízkém východě zaznamenala vzestup i cena zlata. Po sedmi týdnech překonala jeho cena opět 1400 dolarů za trojskou unci.
REKLAMA
Nárůst rizikové averze chvílemi mohl napomáhat americkému dolaru, ale stupňující se jestřábí rétorika zástupců ECB po celý týden odrazila euro k zotavení a nasměrovala kurz měnového páru eur/usd výše, až nad hodnotu 1,38.
Michal Doležal,
analytik Commerzbank