12. 12. 2024
Rok 2025 přinese oživení realitních investic v Evropě i v Česku
Rok 2025 slibuje na evropském i českém realitním trhu dynamický vývoj. K sektorům, které díky silné poptávce nájemců a růstu cestovního ruchu potáhnou rozvoj realitních investic v Evropě, patří logistika, bydlení a hotely. Evropa zůstává atraktivní destinací pro globální investory, především americké, kteří mohou těžit z kurzových rozdílů. Český trh se pak opírá o dominantní roli domácích investorů. Pokles nákladů financování spolu se silnými základy evropského i českého realitního trhu pak vytváří prostor pro nárůst investiční aktivity v roce 2025.
Co čeká evropský realitní trh v roce 2025?
Evropský realitní trh v roce 2025 nabízí řadu investičních příležitostí. Klíčovými sektory zůstávají logistika, rezidenční nemovitosti a hotely, které těží ze silné poptávky nájemců, demografických trendů a oživení cestovního ruchu. Výnosové míry se stabilizují a některé trhy již zaznamenávají snižování výnosových měr, a tedy nárůst cen. To se týká např. logistických nemovitostí v Madridu či Amsterdamu. Další vývoj výnosových měr bude ovlivněn měnovou politikou Evropské centrální banky (ECB), která plánuje postupné snižování úrokových sazeb, přičemž tempo tohoto procesu bude záviset na inflaci, hospodářském růstu a globálních politických trendech.
Klíčovou se stává problematika ESG, která se propisuje do cen nemovitostí. Investoři totiž zohledňují případné náklady spojené s ESG opatřeními. Maloobchodní nemovitosti, které byly dříve na ústupu, zažívají návrat zájmu díky přecenění, kterým sektor prošel, zatímco hotely těží z rostoucího cestovního ruchu. Významnou dynamiku přináší také trh s datovými centry, kde rostoucí poptávka po digitální infrastruktuře, včetně rozvoje umělé inteligence, představuje pro investory novou a zajímavou příležitost.
Z geografického hlediska zůstává klíčovým trhem Německo i přes očekávané slabé ekonomické oživení. Francie vykazuje růst v maloobchodním a logistickém segmentu díky silné spotřebitelské poptávce, zatímco Itálie a Španělsko těží z ekonomického růstu a silné poptávky napříč všemi sektory. Stabilizace a rozvoj těchto trhů tak nabízejí investorům příležitosti, které mohou zásadně ovlivnit podobu evropského realitního trhu v nadcházejících letech.
REKLAMA
Český realitní trh v roce 2025: Očekáváný návrat k růstu
Český realitní trh na přelomu let 2024 a 2025 vykazuje známky oživení, a to jak v objemu uzavřených transakcí, tak v počtu větších obchodů ve fázi vyjednávání. Očekáváme, že investiční aktivita v příštím roce překoná letošní úroveň, přičemž klíčovou roli budou nadále hrát lokální investoři, kteří domácímu trhu s přehledem dominují. Nejatraktivnějšími sektory zůstávají logistika, kanceláře a nájemní bydlení, objevuje se však i zájem o multifunkční centra a hotely.
Na pražský trh s kancelářemi přibude v roce 2025 historicky nejnižší nová nabídka prostor, což povede k tlaku na růst nájmů v prémiových lokalitách. Optimalizace prostor nájemci a přejednávání smluv sice krátkodobě zvýšily míru neobsazenosti, avšak omezená nabídka by měla tento trend zvrátit. Poptávku nájemců by měly v příštím roce táhnout velké pronájmy a výstavby vlastních centrál velkých institucí.
Sektor průmyslových prostor se vrací na úroveň před pandemií COVID-19, v některých lokalitách ještě může dojít k mírnému snížení nájemného. Zvyšující se spotřeba domácností podpoří poptávku ze strany e-commerce. Po letošním poklesu průmyslové výroby se v příštím roce očekává jen mírné oživení. Výzvám čelí také automobilový sektor. Výše uvedené se propíše do poptávky nájemců, trendem bude rostoucí automatizace a robotizace procesů.
V rezidenčním sektoru očekáváme v příštím roce růst, ať už se jedná o ceny vlastnického bydlení či výše nájemného, které se může meziročně zvýšit o 5-10 %. Růst cen bude nadále prohlubovat nízkou dostupnost vlastnického bydlení, naopak podpoří rozvoj bydlení nájemního.
„Český realitní trh tak vstupuje do nového roku s pozitivními vyhlídkami a s příslibem vyšší investiční aktivity, především v segmentech logistiky, rezidencí ale také kanceláří. Na ty se soustředí silní lokální investoři s cílem jejich modernizace a zvýšení souladu s požadavky ESG. Prémiové logistické areály by pak mohly v příštím roce přitáhnout i zájem zahraničních investorů,“ uzavírá Lenka Šindelářová.