CZK/€ 25.205 +0,16%

CZK/$ 24.157 -0,25%

CZK/£ 30.337 +0,01%

CZK/CHF 26.821 -0,51%

17. 02. 2012

0 komentářů

Ropa Brent se blíží k nebezpečným úrovním

 


 

Růst ke 120 dolarům za barel nyní následoval po preventivní akcii Teheránu, který se před červencovým ropným embargem ze strany Evropy rozhodl zadržet dodávky ropy do šesti evropským zemí. Ačkoliv ropný ministr pak tuto akci popřel, události zdůraznily zvýšený neklid pramenící z toho, kolik světových zásob ropy se nachází v oblasti kolem Perského zálivu.

Od poloviny prosince a zejména v průběhu posledního měsíce se obchodníci s ropou soustředili na riziko na straně nabídky a výsledkem je akumulace dlouhých pozic na ropě Brent i WTI, protože roste riziko rychlého pohybu ceny směrem vzhůru. K tomu všemu ještě nízké teploty panující v Evropě zvýšily konkurenci mezi kupujícími Brentu z Evropy a z Asie. Produkce Bretnu je nyní nízká a to na fyzickém trhu vyústilo v napětí na straně poptávky, díky čemuž rostla cena Brentu s okamžitým dodáním.

Za této situace trh věnoval jen málo pozornosti zprávám OPECu i Mezinárodní energetické agentury, které předvídají snížení poptávky po ropě pro rok 2012 především díky evropské dluhové krizi a křehkému stavu světové ekonomiky. Díky vyšším cenám tak spotřebitelé utrácí více disponibilních prostředků za ropu, což může oslabit fundamenty a následně i cenu. Současná cena je o 7.5 procenta vyšší než průměr roku 2011 a přepočtena v eurech je dokonce jen 2% pod cenovým maximem z roku 2008, protože cenový růst na ropě je doprovázen posilováním dolaru.
saxo-021712

Výše zmíněné napětí na fyzickém trhu spolu s dlouhými spekulativními pozicemi vyústilo ve výrazný posun ropné forwardové křivky směrem vzhůru. Během uplynulých měsíců cena s okamžitým dodáním přidala více jak sedm dolarů, přičemž na vzdálenějším konci futures křivky se cena příliš nezměnila. Tato situace se nazývá backwardation a odráží napětí na trhu s okamžitým dodáním, které obchodníci upřednostňují před dodáním v budoucnu.

Nyní je cena podporována rizikem na straně nabídky, ale jestli se ceny zůstanou na těchto úrovních nebo se dokonce posunou výše, roste riziko poklesu poptávky, což může vyústit v ostrou cenovou korekci. Pár následujících týdnu bude rozhodující, protože v Íránu proběhnou 2.března parlamentní volby a v Řecku se stále nedaří odvrátit hrozbu bankrotu. A jak budou komodity a energie reagovat na vývoj akciového trhu a na americký dolar, který vypadá, že se chystá posilovat?

REKLAMA

Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *