CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

30. 08. 2022

0 komentářů

Ropa Brent v centru pozornosti kvůli uzavírání krátkých pozic nad sto dolarů

 

Po dosažení šestiměsíčního minima se ropa Brent vrátila nad 100 dolarů za barel. WTI se nejdřív nakrátko propadla téměř k 85, ale pak se znovu vrátila výš a teď se obchoduje kolem 95 dolarů za barel. Základní ekonomické ukazatele jsou i nadále velmi příznivé, ale trh už si patrně uvědomil, že energetika nebude tím nejlepším zajištěním proti zpomalení ekonomiky. Roste riziko odezvy spekulantů, kteří v poslední době snížili své sázky na býčí trh s ropou až na úroveň odpovídající minimu z dubna 2020.

Loading



 

Po dosažení šestiměsíčního minima se ropa Brent vrátila nad 100 dolarů za barel, zatímco WTI se nejdřív nakrátko propadla téměř k 85, ale pak se znovu vrátila výš a teď se obchoduje kolem 95 dolarů za barel. V našem předchozím článku jsme zmínili skutečnost, že sestupný trend ropy, který trvá už od června, začíná vykazovat známky únavy. Technický výhled totiž začíná nahrávat vyšším cenám a příznivý je i nový vývoj tržních fundamentů.

Ropa Brent nejprve našla podporu pod 94 dolarů za barel, což představuje korekci vývoje cen od prosince do března o 61,8 % Fibonacciho retracementu, a dnes už se znovu obchoduje nad svým 200denním jednoduchým klouzavým průměrem. Další klíčovou překážkou na cestě vzhůru bude oblast pod 102,50 dolarů za barel.

Kvůli nižšímu očekávanému růstu a opětovnému posílení dolaru sice makroekonomické vyhlídky zůstávají problematické, ale nedávný vývoj na ropném trhu, takzvaný mikrovývoj, zvýšil riziko odrazu zpět. Energetická krize v Evropě dál sílí. Ceny plynu a ropy se vyšplhaly do výšin, které v přepočtu na barel ropného ekvivalentu odpovídají 470 dolarům za barel v případě plynu a 1050 dolarům za barel v případě ropy. Zatím poslední prudký vzestup byl způsoben nízkým stavem vody na Rýnu a třídenním uzavřením plynovodu Nord Stream 1, k němuž se chystá Gazprom kvůli údržbě od 31. srpna.

Pokud se Gazprom (tedy Putin) rozhodne nechat z geopolitických důvodů kohoutky po skončení údržby zavřené, je tady riziko dalšího rychlého krátkodobého růstu, který dál zvýší už teď značný rozdíl v cenách mezi plynem a ropou. To by dál podpořilo současné navýšení poptávky po palivových produktech, zejména naftě, na úkor plynu. Tento odklon od plynu k jiným palivům uvádí IEA ve své srpnové zprávě jako důvod zvýšení očekávaného celkového růstu poptávky po ropě na rok 2022 o 380 tisíc barelů za den na 2,1 milionů barelů denně. Od vydání této zprávy se motivace k přechodu na jiný zdroj energie ještě zvýšila a výsledkem jsou prudce rostoucí rafinérské marže u nafty po celém světě. Nejvyšší jsou v Evropě, kde se už crack spread mezi ropou Brent a topným olejem (naftou) tento měsíc zvýšil o 55 %.

REKLAMA

Spouštěčem, který poslal ropu výš, byl komentář saúdského ministra energetiky, který naznačil možnost omezení produkce kvůli výraznému nesouladu mezi padajícími trhy s futures a fyzickým trhem, který zatím nevykazuje známky oslabení. Tato poznámka spustila lavinu, kterou ještě přiživila zpráva API, a výsledkem byl opětovný návrat nad 100 dolarů za barel.

Oživení ropných trhů může v tuto chvíli přimět investiční fondy k přehodnocení jejich expozice v ropě Brent a WTI, a tak nás možná čeká nucené uzavírání krátkých pozic. K 16. srpnu zvýšili tito spekulanti během tří týdnů své hrubé krátké pozice v ropě Brent a WTI o 43 tisíc lotů na 125 tisíc a objem hrubých dlouhých pozic klesl o 61 tisíc lotů na 403 tisíc, takže se čisté dlouhé pozice propadly na 278 tisíc lotů, což je nejméně od dubna 2020.

EIA vydala 24. 8. svou týdenní zprávu o zásobách ropy a pohonných hmot. Počítá se s nečekaně vysokým poklesem zásob ropy, protože American Petroleum Institute oznámil snížení jejích zásob o 5,6 milionů barelů, spolu s menším navýšením zásob benzínu a nafty. Obchodníci budou také pozorně sledovat implikovanou poptávku po benzínu, která minulý týden dosáhla letošního maxima. Rafinerie z celého světa lační po ropě, ale nechtějí ji kupovat z Ruska, což přispělo ke zvýšení amerického exportu na rekordních 5 milionů barelů denně. Trh bude změny tohoto tempa sledovat, stejně jako známky oživení produkce, která se během posledního zaznamenaného týdne propadla o 100 tisíc barelů za den.

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zkontrolujte si před koncem roku, zda vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění

Do konce roku zbývá už jen několik dnů. Vyplatí se proto věnovat pár minut kontrole, zda za letošní rok využijete všechny výhody doplňkového penzijního spoření, stavebního spoření nebo letošní novinky – dlouhodobého investičního produktu. Zkontrolujte si, jestli vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *