Svět se bude točit dál. Ekonomové jsou překvapeni, jak málo škod zatím vysoká cena ropy způsobila americkému hospodářství i ostatním ekonomikám.
Od roku 1999 cena ropy vzrostla o 300 %, ale téměř všechny regiony světa se s tím zatím dokážou vypořádat. To je v příkrém rozporu s ropnými krizemi ze 70. a 80. let minulého století, které způsobily těžké škody.
Co by se ale stalo, kdyby cena ropy přeskočila přes psychologicky významnou hranici 100 USD za barel? Odpověď se liší region od regionu, přičemž nejhorší dopady by to mělo pravděpodobně na Asii, naproti tomu Evropa by zřejmě dopadla nejlépe.
Není ale pochyb o tom, že ceny ropy, které by přesáhly současnou úroveň o třetinu, by vedly k zátěži všude ve světě.
Budeme muset skutečně zanedlouho platit 100 USD za barel? Vzhledem ke konfliktu na Blízkém východě a skutečnosti, že hurikánová sezona v USA vyvrcholí v srpnu a září, se dosažení této hranice nejeví jako úplně scestné.
REKLAMA
Pokud se někde něco zvrtne – a to ve velkém stylu – a lidé nabudou dojmu, že by se mohlo jednat o dlouhodobý problém, mohlo by to ceny prudce vyhnat vzhůru, říká Kevin Norrish, analytik londýnské Barclays Capital.
Celý článek najdete zde.