11. 01. 2021
Rostou inflační očekávání, akciím to ale zatím nevadí…
Ovládnutí amerického Senátu demokraty ke konci uplynulého týdne jen podpořilo sázky na návrat inflace “na scénu”. V posledních několika dnech vystoupila inflační očekávání v USA na nejvyšší úrovně od druhé poloviny roku 2018 (2,1 % na desetiletém horizontu). Spolu s tím šly vzhůru i akcie a riziková aktiva. Investoři v uplynulém týdnu jednoduše přešli nepokoje v americkém Kongresu a soustředili se čistě na fenomén nastupující “modré vlny” (demokratického ovládnutí prezidentského úřadu i Kongresu).
Logika uvažování trhů je následující – vyšší fiskální stimul (teoreticky až dvojnásobně) zvyšuje sázky na rychlejší oživení, a to vrací do tržních očekávání inflaci…, zatím tak pozitivně, že se trhy inflace nebojí. Jde o inflaci, která pouze odráží optimismus, ale nevede k sázkám na rychlejší růst úrokových sazeb v USA. Tržní dvouleté sazby zůstávají na rozdíl od těch desetiletých stabilní a reflektují očekávání sazeb Fedu v blízkosti nuly v následujících dvou až třech letech. To je pro akcie pořád velmi příjemný mix.I když je třeba si uvědomit, že vyšší desetileté výnosy mohou trochu sebrat vítr z plachet růstovým sektorům (jako technologie), kterým super-nízké dlouhé výnosy zajistily v posledních měsících na trzích “žně”. Vyšší delší výnosy a vidina rychlejšího oživení mohou nahnat investory do širší palety cyklických odvětví včetně energetických společností, výrobců materiálů nebo finančních institucí.
Vedle toho bude zajímavé sledovat, jak se v tomto týdnu akciové trhy vypořádají s prázdnějším kalendářem ekonomických i politických událostí. Pozornost se může stočit ke zhoršující se pandemické situaci a skutečnosti, že úleva spojovaná s vakcínou je přeci jen ještě poměrně daleko.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance