Američtí centrální bankéři totiž mohou interpretovat srpnová data z trhu práce z obou stran. Předně, hlavní číslo srpnového reportu v podobě přírůstku nových pracovních míst (jen 173 tisíc) je určitě zklamáním. Na drahou stranu je zde ale celková revize 44 tisíc míst navíc z předchozích měsíců, přičemž i případě srpna platí, že data bývají v posledních letech spíše revidována vzhůru. Pozitivně vypadá i zrychlení růstu mezd z 2,1 % na 2,2 %. Nakonec asi nejsilnějším argumentem pro růst sazeb je pak to, že míra nezaměstnanosti poklesla na 5,1 %, což je hodnota, kterou Fed považuje jako přirozenou míru (tzv. NAIRU).
Izolovaně viděno by taková data zřejmě postačovala k tomu, aby Fed sazby v září po šesti letech zvedl, ale takto jednoduché to bohužel nebude. Jak víme, centrální bankéři z Fedu (FOMC) berou v úvahu i chování globální ekonomiky a trhů. A zde v posledních týdnech jako spojené nádoby fungují především akciové trhy a zprávy z čínské ekonomiky.
Ve vztahu k Fedu zde přitom bude platit dodatečná rovnice: čím horší situace v Číně, resp. čím větší akciové výprodeje tím méně pravděpodobný je růst sazeb Fedu v září. Protáhneme-li tuto úvahu, tak paradoxně vzato může dojít k situaci, kdy o růstu amerických oficiálních úrokových sazeb rozhodnou soudruzi statistici v Číně. Do 17. září, kdy šéfka Fedu Yellenová předstoupí před kamery se svým verdiktem o sazbách, bude totiž Čína reportovat ještě několik důležitých makroúdajů a ty mohou globální trhy (včetně těch amerických) významně ovlivnit…
Zdroj : Jan Čermák Analytik ČSOB