CZK/€ 25.215 -0,32%

CZK/$ 24.487 -0,76%

CZK/£ 29.923 -0,30%

CZK/CHF 26.843 -0,27%

08. 09. 2023

0 komentářů

Rozkolísané koruně chybí garance ČNB

 

Společně s ukončením intervenčního závazku ČNB jsme předpokládali, že bude koruna výhledově slabší a zároveň i zranitelnější. K první vlně oslabení došlo ihned po formálním ukončení závazku na začátku srpna a v posledních týdnech se zdálo, že si koruna našla novou post-intervenční úroveň okolo 24,20 EUR/CZK. Tento týden ovšem potvrdil naši tezi o větší zranitelnosti tuzemské měny, když se v reakci na překvapivý pokles úrokových sazeb v Polsku koruna přiblížila hladině 24,40 EUR/CZK.

Loading



 

Polská centrální banka (NBP) ve středu šokovala středoevropské trhy snížením základní úrokové sazby o 75 bazických bodů na 6,0 %. Takto razantní začátek cyklu uvolňování měnové politiky zdůvodnila NBP zhoršující se růstovou dynamikou, díky čemuž se má inflace vrátit rychleji ke 3% cíli. To je dost diskutabilní vzhledem k desetiprocentní inflaci nebo rekordně nízké míře nezaměstnanosti, která má za následek dvouciferné tempo růstu mezd. A i kdybychom přistoupili na argumenty NBP, pak je ekonomickou logikou těžké opodstatnit snížení sazeb o celých 75 bazických bodů. Pro kontext dodejme, že se v Polsku konají v říjnu parlamentní volby…

Ostrá otočka měnově-politického kormidla se pochopitelně nemůže líbit polskému zlotému, ale pod tlak se okamžitě dostala také česká koruna. Z pohledu velkých zahraničních investorů je totiž středoevropský region tradičně vnímán jako jeden homogenní celek. A někteří investoři tudíž mohou nabýt dojmu, že podobně agresivně jako NBP by mohla postupovat i ČNB, což však z našeho pohledu není vůbec na stole. Tuzemské měně nakonec nepomáhá ani silnější dolar, který obecně rizikovým aktivům – kam spadají i regionální měny – nepřeje.

V nejbližším týdnu bude pro vývoj koruny určující měnově-politické zasedání ECB (14.9.), jehož výsledek zůstává otevřený. Pokud by – oproti očekávání trhu – mělo dojít k ještě jednomu finálnímu růstu sazeb na 4,0 %, česká měna by mohla zůstat pod tlakem z titulu rychlejšího zužování úrokového diferenciálu. Každopádně je třeba počítat s větší rozkolísaností české měny, a to nejen kvůli vývoji na hlavních trzích, ale ve větší míře než dříve také kvůli impulsům přicházejícím z našeho regionu.

Autor: Dominik Rusinko, analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Průzkum: Drobní čeští investoři propadají pro letošek skepsi

Čeští investoři jsou ve srovnání se zbytkem světa skeptičtější ohledně pokračování býčího trhu. Dva roky po sobě rostly trhy o více než 20 %.  A to se neděje často! Naposledy k této situaci došlo v roce 1998. Není tedy divu, že po tak dobrých výsledcích optimismus klesá. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 01. 2025

Komentář: Optimismus jako investiční strategie

Pesimismus má v debatách často navrch. Je intelektuálně svůdný, snadno se opírá o tvrdá data a jeho argumenty znějí přesvědčivě, zvláště když rezonují s našimi obavami. Špatné zprávy dominují titulkům a pesimistické scénáře se zdají být na dosah ruky. Optimismus naopak působí naivně, jako by ignoroval rizika […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *