Dodávky byly sníženy dosti výrazně a místo smluvně dohodnutých 500 000 tun ropy klesnou dodávky na 300 000 tun. „Zjišťujeme, co se děje, jsme v kontaktu s Ruskem i s Evropskou unií. Nyní nechci situaci nijak komentovat, stanovisko k tomu vydáme v pondělí,“ řekl český velvyslanec se zvláštním posláním pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. Problémem se kromě ministerstva zahraničí zabývá i ministr průmyslu Martin Říman.
Jedním z důvodů, o nichž se spekuluje, je možná ruská reakce na podpis smlouvy o radaru, ale může jít jen o technické problémy na straně ruského provozovatele ropovodu Družba. "Zatím jsme nedostali stanovisko z Ruska. Příčiny zjišťujeme diplomatickou cestou," uvedl podle agentury Reuters mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.
Podle šéfa Unipetrolu Francoise Vleugelse jde ale na základě informací z Ruska o technické důvody. Společnosti Unipetrol i Česká rafinérská teď řeší situaci a snaží se vyjednat dovoz ropy prostřednictvím ropovodů TAL a IKL. Jedno až dvouměsíční odstávka by podle generálního ředitele Unipetrolu neměla znamenat žádný problém.
Zdroj: Patria, Euro.cz
REKLAMA