Historicky přetrvávající a hluboce zakořeněnou spolupráci mezi Ukrajinou a Ruskem nepůjde jen tak lehce změnit. Otázkou navíc je, zdali to vůbec některá ze zainteresovaných stran chce. Kde by jinak Ukrajina získala tak levný plyn, když rozváže přátelské kontakty se svým východním sousedem?
Ruský Gazprom v úterý oznámil, že od dubna zruší Kyjevu slevu z ceny zemního plynu. Smlouva o slevě je totiž obnovována každého čtvrtroku a naposledy Ukrajině zabezpečila nižší cenu plynu až ve výši 30 procent. Kromě dražšího plynu na Kyjev čeká v případě obratu na Západ i splátka dluhu za plyn ve výši 1,5 miliardy dolarů. Rusko totiž vždy, když Ukrajina neměla finanční prostředky na nákup plynu, nabídlo zemi shovívavý úvěr.
Investorský svět dostal v pondělí ráno studenou sprchu. Ruský prezident Vladimír Putin vyhlásil ultimátum, do něhož se mají ukrajinští vojáci vzdát. Pokud by Rusko opravdu zaútočilo na ukrajinské vojáky, tak by v Evropě vznikl vážný vojenský konflikt. Z tohoto důvodu začali investoři masivně prodávat ruská aktiva. Ruský rubl (RBL), klesl vůči dolaru na historická minima 36,675 a ruský akciový index ztratil 15 procent ze své hodnoty, co pro tamní firmy znamenalo odepsání 60 miliard USD kapitálu. Rubl zachraňovala i ruská centrální banka, která v jeho prospěch intervenovala.
Neoficiální zdroje dokonce psaly, že centrální banka prodávala v prospěch rublu i svoje zlaté rezervy. Výprodej v pondělí pocítila všechna rizikovější aktiva včetně eura, evropských a amerických akcií. Americké akciové indexy ztratily přes 1 procento svých zisků a ty evropské až kolem 3 procent. Na druhé straně investoři utíkali do bezpečných aktiv jako například zlato, které posílilo hned první den v týdnu o 2 procenta, japonský jen, americký dolar, švýcarský frank. Ten posílil vůči euru až k ročním maximům na 1,21034. Z obav o rozpoutání konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou posílila i ropa a pšenice o 5 procent, které je Ukrajina výrazným producentem.
V úterý ráno poté, co ruský prezident stáhnul vojenské jednotky z Krymu, se situace na trzích otočila o 180 stupňů. To, co se v pondělí prodávalo, se v úterý zpátky nakupovalo a naopak. Americké akciové indexy otevřely v úterý 1,3 procenta v plusu a ty evropské získaly 2 procenta zpátky. Poptávka se vrátila i do Ruska, kde tamní akciový index posílil o 6 procent a rubl o 1,3 procenta. Naopak pod tlakem bylo zlato (-1%), stříbro (-1,7%), ropa (-1,5%), pšenice (-2%), švýcarský frank -EUR/CHF (+0,4%) a japonský jen – USD/JPY (+0,6%).
REKLAMA