17. 10. 2022
Růst cen průmyslových výrobců ohrožuje českou konkurenceschopnost
„Zdražování u průmyslových výrobců nabírá na síle, což může začít ohrožovat konkurenceschopnost českých průmyslových výrobků na zahraničních trzích. Malým a středním podnikům pomůže zastropování cen energií. Do problémů se však mohou dostat velké průmyslové podniky s vysokou energetickou náročností, na které se cenové stropy u energií nebudou vztahovat,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
V září došlo k meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 25,8 procenta. Růst cen o 79,0 procenta byl zaznamenán u přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou. Dramatické zvýšení o 59,7 procenta zaznamenaly ceny mlýnských a škrobárenských výrobků. Aktuální data z průmyslu bohužel nehovoří o rychlém poklesu inflace, spíše lze očekávat, že nás zdražování průmyslových výrobců bude trápit i v následujících měsících.
Zatímco u průmyslových výrobců tempo zdražování nabírá na síle, ceny zemědělských výrobců se meziročně zvýšily o 33,6 procenta, což bylo méně než v srpnu. Přesto některé položky zažívají astronomické cenové nárůsty. Například ceny obilovin se zvýšily o 51,8 procenta a ceny jatečných prasat vzrostly o 43,2 procenta.
Situace ve stavebnictví se začíná stabilizovat. Ceny stavebních prací meziročně vzrostly o 13,1 procenta a ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se zvýšily o 18,3 procenta. Vzhledem k růstu nákladů na výstavbu nelze očekávat, že by developeři zlevňovali nově budované projekty. Snižování cen je však patrné u starších nemovitostí, což vede k rozevírání cenových nůžek mezi novostavbami a starými byty či domy, které mají často vysokou energetickou náročnost.
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS