09. 10. 2017
Růst inflace a rekordně nízká nezaměstnanost připravují půdu pro vyšší sazby
Inflace v září zrychlila na 2,7% a nezaměstnanost dál klesá – v září i registrovaná nezaměstnanost označkovala historická minima 3,8%. Pokračuje rychlý růst cen potravin a pomalu by se k nim přidávají i pohonné hmoty (+3% meziročně). Jádrová inflace očištěná o tyto volatilní složky je však podle všeho za svým vrcholem. A proto by se v dalších měsících měl zastavit i nárůst inflace celkové….ty by se v příštím roce mohla postupně vrátit do blízkosti 2 %.
Zářijový nárůst inflace je dalším dílem do skládačky, která ukazuje na listopadový růst českých sazeb. Aktuální inflace pravda není pro ČNB klíčová – rozhodující je inflační výhled a vnitřní dynamika české ekonomiky. Jednoduše řečeno centrální banku více trápí prudký růst ekonomiky doprovázený rekordně nízkou nezaměstnaností a výraznou akcelerací mezd (ve 2Q přes 7 % meziročně). Současně ovšem platí, že sazby se samozřejmě psychologicky vzato lehčeji zvyšují, když se inflace pohybuje v horní polovině tolerančního pásma (tj. nad 2,5 %).
Jediným hráčem na scéně, který může centrální banku výhledově od dalšího zvyšování sazeb odrazovat, zůstává koruna. To však pouze za předpokladu, že by dál nekontrolovaně posilovala. Zisky z posledních dvou týdnů, které ji poslaly pod 26,00 EUR/CZK, zatím nijak odrazující nejsou. Nevíme sice, s jakým posilováním koruny centrální banka ve skutečnosti počítá (možná to začne brzy opět zveřejňovat). Jasné však je, že i srpnová prognóza (která počítala s výrazně pomalejším růstem) sázela na další zisky koruny pod 26,00 EUR/CZK. Listopadový růst sazeb tak při současných úrovních koruny pro nás zůstává prakticky hotovou věcí. Vyšší rozkolísanost koruny ale vnáší do další politiky ČNB více otazníků…
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance