I tentokrát se rychleji přidávalo ve veřejném sektoru, zvláště pak ve veřejné správě a ve zdravotnictví. Ve školství rostly mzdy jen o 2,3 %, i když je tento obor ve srovnání se správou i zdravotnictvím podhodnocený. V podnikatelském sektoru se tentokrát nejrychleji přidávalo zaměstnancům restaurací a hotelů. Možná zde zafungovalo zvýšení minimálních mezd, které se zde hojně využívají, avšak i tak jsou mzdy těchto zaměstnanců i nadále oficiálně nejnižší.
V našem největším a zároveň nejúspěšnějším odvětví – ve zpracovatelském průmyslu – mzdy rostou aktuálně nadprůměrným tempem, a sice o 3,7 %. Naproti tomu v méně úspěšných průmyslech – těžebním a energetice – průměrná mzda tentokrát klesala. Aktuální čísla o vývoji mezd v ekonomice lze považovat za velmi příznivá, i když stále jde o průměrné hodnoty, na které nedosáhnou dvě třetiny zaměstnanců. Na tempu totiž nabírá i medián, nicméně i tak zaostává za průměrnou mzdou o více než 4 tisíce.
Ukazuje se, že oživení ekonomiky se začíná pozvolna projevovat i ve mzdách, respektive v peněženkách zaměstnanců. Ve výhodě jsou především zaměstnanci v oborech, po kterých je silná poptávka, ať už jde o stavebnictví nebo dopravu. Nicméně rostoucí nabídka volných pracovních míst by měla přinutit zaměstnavatele k velkorysejšímu ocenění práce.
Aktuální zrychlení mezd není zdaleka natolik silné, aby dokázalo vyvolat poptávkovou inflaci. Tlak na pokles cen spotřebního zboží se zdaleka netýká jen ČR, ať už vychází z rostoucí konkurence obchodníků nebo výrobců. Prostor pro růst inflace je tak i nadále silně limitovaný. Aktuální růst mezd příliš nemění ani konkurenční pozici ČR ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi. Mzdové náklady zůstávají pod úrovní deseti eur na hodinu už od roku 2013 a ČR tak stále patří mezi nejlevnější – avšak současně i nejúspěšnější – země EU.
Petr Dufek
Investiční výzkum
Československá obchodní banka, a. s.
REKLAMA