CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

25. 07. 2014

0 komentářů

Sem tam mráček, jinak ale stále jasno

 


 

České akcie

Radek Pavlíček, FINANCE Zlín

Česká národní banka neukončí intervence dříve než ve druhém čtvrtletí 2015. Podpora ekonomiky dál pokračuje, sazby zůstávají na minimu.

Umělé oslabení koruny přinesla podle guvernéra centrální banky Singera první vlaštovku. Ekonomika by podle něho bez zásahu státu klesla po delší dobu do deflace stejně jako země eurozóny. Singer splnil závazek intervenovat proti koruně nejméně do druhého čtvrtletí roku 2015. Deflační tlaky v eurozóně jsou výraznější. Přitom cílová inflace eurozóny je 2 procenta.
clipboard0128

Bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající nízké úrovni, kde repo sazba zůstává na 0,05 procenta, stejně jako diskontní sazba.

Důvodem nízkých úrokových sazeb je slabá koruna a podpora exportu. V případě nutnosti potvrdila závazek další intervence pro udržení cenové hranice okolo 27 Kč. Při výraznějším posílení české koruny by ČNB prodávala koruny a naopak nakupovala cizí měny. Tento závazek intervenovat bankovní rada neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2015. Ukončení intervencí je podmíněno tím, že inflace se stabilizuje poblíž inflačního cíle, ten je stanoven na úrovni dvou procent. Singer počítá s růstem cenové hladiny, který by se měl na začátku roku 2015 dostat lehce nad úroveň 2 procenta. Vyšší inflace by měla pomoct i HDP a exportu, očekává se 2,6procentní růst a pro příští rok dokonce +3,3 procenta. Pozitivní dopad ukázal za první čtvrtletí zlepšení, ekonomika zaznamenala meziroční růst na 2 procenta. Vysoký ekonomický růst by měl pokračovat i v průběhu letošního roku.

REKLAMA

I tak lze ale podle Singera říct, že listopadové umělé oslabení koruny přineslo o něco silnější růstové efekty, než se čekalo. 

Zahraniční trhy

Patrik Hudec, Generali PPF Asset Management, obhospodařovatel fondů ČP INVEST investiční společnosti

Obchodování minulý týden zpočátku nikterak nevybočovalo z průběhu posledních týdnů a měsíců. Dobré hospodářské výsledky amerických firem za druhé čtvrtletí posunuly široký index S&P 500 opět na dohled 2000 bodů a ani zakolísání některých biotechnologií a sociálních médií v reakci na varování šéfky Fedu Yellenové před přílišným nadceněním akcií z těchto sektorů nemělo dlouhého trvání. Brzké utahování měnové politiky se zatím nezdá být na pořadu dne, protože ne všechna makrodata vyznívají optimisticky a inflace zůstává na nízkých úrovních. Rovněž obavy ohledně portugalského bankovního systému a trochu nepřehledné situace okolo mateřské firmy Banco Espirito Santo ustoupily z centra pozornosti a opustily čelní místa ve sdělovacích prostředcích.

Trhy rozhýbalo až uvalení nových sankcí vůči Rusku ze strany Spojených států. Na seznamu se objevily ruské energetické společnosti Rosneft a Novatek a finanční tituly Gazprombank a Vneshekonombank. Následný čtvrteční výprodej ruských aktiv byl plošný a do jisté míry podobný březnovému vývoji, byť výprodej zdaleka nedosáhl tehdejších panických rozměrů. Zpočátku byly více zasaženy akcie, které se v posledních zestabilizovaly, zatímco korporátní dluhopisy pokračují v poklesu i tento týden. Druhá rána přišla ještě týž den před uzavřením evropských trhů. Sestřelení civilního boeingu 7777 nad východem Ukrajiny jen zesílilo výprodejní tlak a nevydařený den zakončil Izrael, když zahájil pozemní ofenzivu v pásmu Gazy. Akciové trhy po delší době výrazněji propadly. Korekce ale vydržela v případě amerických akcií a rozvíjejících se zemí (měřeno indexem MSCI Emerging Markets) pouze jeden den a o týden později už zmíněné indexy stanovily nová letošní maxima, přestože hovořit o nějakém zásadním posunu situace v Gaze anebo ve vyšetřování okolo pádu letu MH17 je zatím předčasné.

REKLAMA

Silné růstové momentum na rozvíjejících se trzích podpořilo také vývoj v regionu střední Evropy, která si v posledních týdnech vede o něco lépe než rozvinuté trhy západní Evropy a daří se jí tak dohánět červnovou podvýkonnost. Geopolitické riziko okolo Ukrajiny a Ruska ale zůstává vysoké a hlavně má potenciál opět kdykoli spustit výprodej aktiv (další sankce má nyní oznámit také Evropa), který se mj. i díky obchodním vazbám přelije především do střední a východní Evropy.
clipboard0129

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

*) Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). ) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období. 

**) Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík, Lukáš Kubelka/CYRRUS, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/ČP INVEST investiční společnost, Hana Hradilová, Jan Mach, Milan Nedbálek, Radek Pavlíček/FINANCE Zlín, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta, Jiří Tyleček/X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *