CZK/€ 25.205 +0,16%

CZK/$ 24.157 -0,25%

CZK/£ 30.337 +0,01%

CZK/CHF 26.821 -0,51%

06. 08. 2024

0 komentářů

Situace v průmyslu zůstává složitá

 

Objem tuzemské průmyslové výroby v průběhu června meziměsíčně vzrostl o 0,7 %, což odpovídá meziročnímu poklesu o 3,4 %. Oproti tržnímu očekávání se jedná o poměrně výrazné zklamání. Hodnota nových zakázek meziročně narostla o 4,1 %, přičemž více jich dorazilo jak z tuzemska (2,8 %) tak i ze zahraničí (4,8 %). Průměrný evidentní počet zaměstnanců v průmyslu meziročně klesl o 2,1 %, jejich průměrná hrubá mzda pak vzrostla o 3,5 %.

Loading



 

V rámci zpracovatelského průmyslu reportuje největší meziroční nárůst produkce odvětví výroby usní (14,6 %), výroby oděvů (13,7 %), výroby papíru a výroby chemických látek (shodně 5,9 %). Propad naopak hlásí výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (-28,8 %), výroba strojů a zařízení (-12,2 %) či výroba základních kovů, hutní zpracování kovů a slévárenství (-9,2 %). S přihlédnutím k vahám jednotlivých odvětví v celkovém průmyslovém výkonu přispěla nejvíce kladným směrem výroba elektřiny, plynu a tepla (příspěvek 0,3 procentního bodu), naopak směrem dolů celkový výsledek stahovala hlavně výroba motorových vozidel (-1,6pb).

Meziměsíčně mezi zpracovateli nejsvižněji narostla výroba usní (15,7 %), výroba základních farmaceutických výrobků (10,1 %) a výroba ostatních dopravních prostředků (5,5 %), pokles naopak hlásí výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (-8,5 %), výroba nápojů (-7,8 %) či kategorie ostatní zpracovatelský průmysl (-2,5 %).

Pozitivně na rozdíl od průmyslu překvapila statistika zahraničního obchodu, která v červnu vykázala přebytek na úrovni 29,3 mld. Kč, čímž znatelně překonala tržní odhad (15,8 mld. Kč) i květnový výsledek (11,9 mld. Kč). Pozitivní vliv na celkovou bilanci měl obchod s motorovými vozidly (+55,9 mld. Kč), opačným směrem pak působily základní kovy (-15,5 mld. Kč)

Čekání na dobré zprávy z průmyslu se dále prodlužuje. Zápornou meziroční statistiku sice není radno přeceňovat, jelikož ji zkresluje efekt zvýšené srovnávací základny z loňského června, který se speciálně automobilkám abnormálně vydařil, příliš pozitivně ovšem nevyznívají ani další srovnání. Po zoufalém květnu došlo meziměsíčně jen ke kosmetickému zlepšení a od začátku letošního roku průmysl zůstává v červených číslech, když prozatím stačil klesnout o 0,5 procenta. Oproti výkonu z před-pandemického ledna 2020 pak zaostává o 0,6 procenta a momentálně produkuje zhruba stejně jako v polovině roku 2017, tedy před těžko uvěřitelnými 7 lety.

REKLAMA

Vyhlídky do blízké budoucnosti navíc ani nedávají velkou naději na výraznější zlepšení. Předstihové indikátory svorně ukazují na další ochlazování celého sektoru, který se potýká s nedostatečnou poptávkou. Ta pravděpodobně v dohledné době nepřijde z Německa, jehož průmyslový sektor zůstává na sestupné trajektorii. Oživení by mohlo dorazit teprve s obnoveným růstem spotřebitelské poptávky, který ovšem dosud zaostává za očekáváními, poklesem evropských úrokových sazeb či zotavením ekonomiky Číny, která právě pro Německo představuje důležité odbytiště. Nic z toho ovšem nenastane okamžitě a minimálně pár dalších měsíců bude patrně v průmyslu obtížných. Letošní rok tak nejspíše zakončí v červených číslech, přičemž realisticky se jeví pokles o zhruba 1 procento.

Autor: Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Proč jsou emoce v investování tak důležité?

Investování je mnohem více než jen otázka matematiky a výpočtů. Mnozí investoři však často opomíjejí emoce, intuici a myšlenkové zkratky, jejichž vliv či dopad na investiční rozhodnutí bývá zásadní. Přirozené lidské sklony, jako je sklon k nadměrnému sebevědomí nebo averze ke ztrátě, mohou výrazně ovlivnit investiční rozhodnutí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *