„Podnikatelé jsou zneklidněni skutečností, že má od 3. čtvrtletí letošního roku dojít k trvalému navýšení sazby DPH a to téměř u všech komodit. Tento krok chápeme jako důležitý pro důchodovou reformu, ale navrhujeme dále o jednotné sazbě DPH diskutovat,“ zdůrazňuje prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel. A dodává: „Takto radikální zvýšení daňové zátěže není z pohledu DPH nutné. Hospodářská komora ČR navrhuje jako jednu z variant sblížení sazeb na výši 17 %. I v tomto případě vláda získá dostatečné finanční prostředky pro krytí důchodové reformy.“
Obavy z dopadů vládního záměru v oblasti DPH potvrzuje také čerstvý celorepublikový průzkum HK ČR, ze kterého vyplývá, že 51 % dotázaných respondentů-podnikatelů je zásadně proti plánované změně, 33 % kroky vlády v oblasti DPH respektuje, ale nevítá, a pouhých 16 % dotazovaných podnikatelů to vnímá jako nutný krok. Plných 72 % respondentů se domnívá, že plánovaná změna v sazbě DPH negativně ovlivní jejich podnikání. Celkem 49 % dotazovaných podnikatelů se chystá na zvýšení DPH reagovat odpovídajícím zvýšením cen svého produktu.
„Očekávám, že realizace tohoto plánu vlády na zvýšení sazeb DPH bude mít mimořádně negativní dopady např. na stavebnictví a navazující služby, cestovní ruch a ubytování nebo potravinářství ,“ zdůraznil viceprezident a předseda Daňové skupiny Hospodářské komory ČR a zároveň předseda Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Jan Wiesner.