CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.891 -0,54%

CZK/£ 30.298 -0,45%

CZK/CHF 26.927 -0,29%

13. 05. 2024

0 komentářů

Slábnoucí vyhlídky ropy dál zhoršuje výprodej fondů

 

Ropa má od počátku dubna sestupný trend a dnes se obchoduje poblíž svého dvouměsíčního minima. Konkrétně ropa Brent už se stihla propadnout o polovinu z 20 USD, o něž si polepšila od loňského prosince, kdy začali Hútíové útočit na lodě v Rudém moři a válka mezi Izraelem a Hamásem přispěla ke zvýšení geopolitického napětí a obav, že se konflikt rozšíří a způsobí narušení dodávek od klíčových producentů na Středním východě. Válka sice trvá dál, ale riziko přerušení dodávek se limitně blíží k nule, mimo jiné díky dosavadnímu – vytrvalému – mezinárodnímu úsilí o dosažení klidu zbraní.

Loading



 

K tomuto propadu se nyní přidává výprodej ze strany zaskočených hedgeových fondů, které uzavírají dlouhé pozice, do nichž vstoupily během výrazného oživení, a nově i technický výprodej ze strany obchodníků, kteří poté, co se minulý týden cena náhle propadla pod 200denní klouzavý průměr a v současnosti klesla na 84,42 USD za barel, očekávají pokračování sestupného trendu.

Jelikož se ropa neudržela kolem 90 USD, což je patrně preferovaná cenová oblast většiny producentů z kartelu OPEC+, ale i kvůli slábnoucím fundamentům, které vidíme níže, je čím dál reálnější vyhlídka na delší období omezené produkce, jež dál změní podíly na trhu. V tuto chvíli je zde však podle nás jen omezené riziko, že by musela Saúdská Arábie se svými přáteli znovu bránit mezní hranici kdesi pod 75 USD za barel.

Výprodej ze strany hedgeových fondů, které mají často pozice ve front-month kontraktech na WTI a Brent, kde je největší likvidita, pomohl prudce omezit okamžité spready, a podpořil tak narativ o oslabených fundamentech. I když se ale spekulativní prodej podílel na jeho vzniku, nelze pochybovat, že klíčové indikátory ropného trhu oslabovaly už v předcházejících týdnech. Vidíme to i na zmíněném propadu time spreadů, které fungují jako ukazatel síly či slabosti trhu, a mimo jiné i na rafinérských maržích, které se celosvětově zužují, zatímco zásoby rostou.

I nadále se očekává, že globální poptávka letos poroste rychleji, než je historický trend, a pokud se růstová očekávání náhle nezmění k horšímu, lze počítat s tím, že se ropa Brent do budoucna znovu přiblíží cenové hladině 90 USD za barel.

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *