28. 08. 2024
Slováci jsou nejčastější zahraniční vlastníci českých firem
Slovenští podnikatelé pokračují v expanzi na českém trhu. Letos jsou již pátý rok v řadě za sebou nejčastějšími zahraničními vlastníky našich firem a ovládají 15 746 společností. Další příčky patří Ukrajincům, Rusům a Němcům. Zatímco počet ukrajinských firem v Česku stagnuje, počet firem kontrolovaných Rusy i Němci meziročně klesal. Naopak nejrychleji se zvyšuje počet společností s maďarskými vlastníky. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Dun & Bradstreet, která se zabývá poskytováním informací o firmách.
Nejvíc českých firem, které jsou v rukou zahraničních podnikatelů, je aktuálně ovládáno slovenským kapitálem. „Slováci do svých portfolií od loňského jara zařadili dalších 495 českých firem, což je druhý nejvyšší přírůstek za posledních pět let,“ říká obchodní ředitelka Dun & Bradstreet, Kateřina Klosová s tím, že expanze na český trh je pro naše východní sousedy logickým krokem ať už při rozšiřování podnikání nebo rozjíždění nových firem. Důležitou roli hraje společná minulost obou států, téměř nulová jazyková bariéra a teritoriální blízkost.
Dalšími nejčastějšími zahraničními vlastníky tuzemských společností jsou, po Slovácích, Ukrajinci, Rusové a Němci. Počet ukrajinských firem meziročně stagnoval (+0,31 % resp. 39), nicméně v rukou Ukrajinců je aktuálně 12 803 společností registrovaných ČR, což je nejvíc za poslední čtyři roky. Počet firem kontrolovaných Rusy (-11,8 %, – 1 262) i Němci (-3,6 %, -303) klesal. „Výrazný pokles společností, jejichž vlastníky jsou Rusové sledujeme poslední tři roky. Nejvíc firem (14 646) bylo v rukou Rusů v roce 2021,“ doplnila Kateřina Klosová z Dun & Bradstret.
V rámci žebříčku dvacítky nejčastějších zahraničních vlastníků českých firem, který dlouhodobě sestavuje Dun & Bradstreet, výrazně klesal také počet společností vlastněných Bělorusy (-12,7 %) a Číňany (-6,6 %). Naopak nejrychleji přibývaly firmy s maďarskými vlastníky (4,6 %).