CZK/€ 25.010 -0,24%

CZK/$ 22.024 -0,03%

CZK/£ 29.138 -0,29%

CZK/CHF 26.934 -0,35%

30. 10. 2024

Sněmovna rozhoduje o budoucnosti kryptoměn v Česku. Aktuální daňová pravidla jsou absurdní, upozorňuje ČKMA

 

Poslanci zanedlouho rozhodnou o tom, zda dojde k narovnání legislativy zabývající se zdaněním kryptoaktiv. Investoři do kryptoměn jsou aktuálně znevýhodněni oproti těm, kteří zvolí akcie nebo cenné papíry. Nynější daňová pravidla podle České kryptoměnové asociace (ČKMA) obsahují i další absurdity. Schválením zákona, který míří do třetího čtení, by politici umožnili kryptoměnovému průmyslu v ČR další rozvoj.

Loading



 

Majitelé kryptoměn v Česku aktuálně čelí několika paradoxním situacím, které jsou důsledkem nastavení současné daňové legislativy. Jednou z nich je například fakt, že při investici do bitcoinu skrze ETF mohou využít časový test. Pokud tak drží bitcoin více než 3 roky, nemusí případný zisk zdanit. Při nákupu bitcoinu po vlastní ose – na burze či směnárně, už ale toto pravidlo neplatí. Nejenom to má změnit návrh zákona, o kterém budou v poslanecké sněmovně hlasovat tento týden. Kromě časového testu by měl na kryptoaktiva platit také hodnotový test do 100 000 korun, díky kterému by jejich majitelé nemuseli řešit každý menší nákup zboží nebo služby.

„Pro uživatele by například daňovou událostí nebyl nákup kávy za bitcoiny, který je dnes nutný řešit, což je naprostý paradox. Časový test pro kryptoaktiva není v Evropě navíc žádnou novinkou – například v Německu je už několik let naprostým standardem. Důležité je zdůraznit, že tímto nedochází k žádnému zvýhodnění či podpoře kryptoměn. Pouze se tím narovnává stav k jiným investičním aktivům – například akciím či dalším cenným papírům,“ říká František Vinopal, předseda ČKMA.

Český kryptoměnový byznys hraje první housle. Nejen v Evropě, ale celosvětově. Ze skromných domácích podmínek vznikl například první těžební pool nebo první hardwarová kryptopeněženka na světě. Společnosti jako SatoshiLabs, Braiins nebo General Bytes jsou globálními lovebrandy. Česko zkrátka udává kryptoměnám směr. Podle studie, kterou vypracovali ekonomové z VŠE, by v případě nepříznivých podmínek a následného odchodu tuzemského kryptoprůmyslu do zahraničí stát v příští dekádě přišel o stovky miliard korun. Nemluvě o zániku desítek tisíc vysoce kvalifikovaných pracovních míst.

„Jasná pravidla nejsou důležitá jenom pro byznys, ale také pro stát. Legislativní balíček, který aktuálně projednává sněmovna, je krokem správným směrem. Pokud nedojde k úpravě, tak pro kryptoměnové podnikatele a investory nebude nic složitého realizovat zisky v zahraničí. Zároveň hrajeme o to, zda jako společnost budeme těžit z tohoto rychle rostoucího odvětví a posílíme tak postavení ČR jako technologického lídra v Evropě,“ dodává předseda České kryptoměnové asociace František Vinopal.

Loading


Související články

Češi se bojí o finance, ale plánují málo. Důchod řeší až na poslední chvíli

Jen každý osmý Čech má propracovaný finanční plán a na zajištění na stáří začínají lidé myslet v řadě případů až na prahu důchodu. Ukázal to průzkum společnosti Swiss Life Select, podle něhož lidé nejčastěji hledají finanční rady u partnera nebo finančního poradce. Pozitivní zprávou je, že při […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 04. 2025

Digitální aktiva: Je bitcoinová býčí série teprve na začátku?

Digitální aktiva byla v roce 2024 výkonná. Po listopadovém vítězství republikánů ve Sněmovně reprezentantů, Senátu a v prezidentských volbách v USA bitcoin překonal hranici 100 000 dolarů, než během února klesnul. Tržní kapitalizace všech kryptoměn se k 28. únoru 2025 pohybovala na úrovni 2,8 bilionu dolarů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2025