CZK/€ 25.325 -0,20%

CZK/$ 23.280 +0,01%

CZK/£ 30.158 -0,25%

CZK/CHF 26.871 -0,13%

23. 07. 2012

0 komentářů

Španělské výnosy znovu nad 7%ní zónou smrti

 


 

Za prvé, pomoc španělským bankám půjde v tuto chvíli přes španělský stát a nafoukne jeho veřejný dluh. I když příští rok může být pomoc přepsána na nový fond ESM, z něhož půjde přímo bankám, Němci dál chtějí, aby finální záruky nesl Madrid. Smrtící smyčka spojující problémy bank s národní kasou by tak zůstala zachována.

Za druhé, španělská ekonomika (podobně jako řada jiných periferií) přiznává horší výhled pro tento a příští rok. Namísto očekávaného růstu by ekonomika letos měla propadnout o půl procenta a k růstu se vrátit až v roce 2014. Nezaměstnanost by podle nových očekávání měla setrvat nadále v okolí hrozivých 24%.

Za třetí, problémy španělských regionů začínají eskalovat. V pátek Valencie požádala o půjčku ze speciálního fondu na podporu regionů, protože prakticky ztratila přístup k tržnímu financování. To může být i osud dalších regionů jako Katalánsko, které velikostí ekonomiky skoro předčí Portugalsko. Celkově to bude znamenat vyšší tlak na emise dluhopisů centrální vlády z Madridu.

A za čtvrté, samy o sobě výnosy nad 7% jsou pro investory důvodem k sebe-naplňující se panice. Španělsko se proto logicky čím dál hlasitěji obrací s prosbami na ECB, která jediná má dostatek prostředků k rychlým intervencím na národních dluhopisových trzích. ECB ale v posledních týdnech zůstává velice tvrdým hráčem. Program na skupování periferního dluhu (SMP) zůstává zamrzlý a president Draghi zatím odmítá další mimořádné operace s poukazem na to, že ECB nemá v popisu práce řešení finančních problémů národních států. Tvrdá linie se ukázala na konci týdne také v přístupu vůči Řecku. Až do vyjasnění nového plánu s Trojkou (nejdříve v září), budou mít řecké banky zmražený přístup k levným penězům z ECB (ECB nebude akceptovat jako kolaterál řecká aktiva). To může znovu nastartovat odliv depozit z řeckých bank a přelít novou vlnu napětí do Španělska a Itálie. Čeká nás tedy ještě horké léto. Uvidíme, kolikrát se letos bude z dovolená vracet kancléřka Merkelová.

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V žebříčku finančního zdraví domácností se Česku daří stoupat, protože se jinde situace zhoršuje

Zatímco vloni Česku v pilíři Finančního zdraví patřila 12. příčka, letos jsme se posunuli na 9. místo v EU. Podle zjištění Indexu prosperity a finančního zdraví to však nebylo způsobeno výrazným zlepšením napříč sledovanými indikátory, ale spíše zhoršením států, které byly ještě v loňském ročníku před ČR. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 08. 2024

Investování s pozitivním vlivem – adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě

Rizika spojená se změnou klimatu mají dopad na naši společnost, narušují potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní systémy a pobřežní oblasti. Zvyšování hladiny moří, rozsáhlé požáry a narušení dodavatelského řetězce způsobené drsnějšími a častějšími nepříznivými povětrnostními jevy jsou jen některé příklady těchto rizik.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *