Obchody nabízely oproti červenci laciněji především potraviny, které díky cenám zeleniny a ovoce meziměsíčně poklesly o 1 %. Oproti minulému roku ale jejich ceny zrychlily růst ze 7,0 % na 7,3 % a v dlouhodobějším trendu jsou nad cenami roku 2005 téměř o 25 %. Společně s potravinami působily na zrychlení inflace také ceny v dopravě, které povyskočily meziročně o 2,9 % (v červenci + 1,9 %). Meziměsíčně ceny v tomto oddíle vzrostly vlivem vysokých cen pohonných hmot – které zaznamenaly nejrychlejší meziměsíční nárůst od prosince 2010 a vrátily se tak na květnovou úroveň – o 1,1 %.
Domácnosti důchodců zaznamenávají díky složení jejich spotřebního koše vyšší růsty cen než průměrný spotřebitel. V srpnu však cena jejich spotřeby zrychlila méně – ze 4,5 % na 4,6 %.
Srpnová inflace naplnila naše předpoklady a v případném rozhodování centrální banky o dalším snížení sazeb nebude hrát pravděpodobně zásadní roli. Pro celý rok očekáváme meziroční růst spotřebitelských cen o 2,9 %.
Počet uchazečů o práci se v srpnu nepatrně zvýšil, ale nestačilo to ani na jednu desetinku procentního bodu k námi predikovaným 8,4 %. Výsledek srpnové nezaměstnanosti je proto poměrně příjemným překvapením, když stejně jako v červenci zůstává pouze mírně vyšší než vloni. Navíc sledujeme meziročně o něco vyšší počet volných pracovních míst, což indikuje, že trh práce zůstává nad vodou.
V měsících srpnu a září se na úřady práce většinou hlásí noví absolventi škol. Letos se jich v porovnání s minulým rokem přihlásilo výrazně méně, což mohlo míře nezaměstnanosti prozatím pomoci. V září však pravděpodobně uvidíme o něco vyšší tlak na růst nezaměstnanosti právě ze strany čerstvých absolventů.
REKLAMA
Statistika odchodů z evidence úřadů práce není tak povzbudivá, jako celkové údaje o nezaměstnanosti. Do nového zaměstnání totiž v srpnu odešlo o čtvrtinu méně lidí než v loňském roce. Čekáme, že míra nezaměstnanosti bude v posledních měsících letošního roku narůstat, a to jak z důvodu končících sezónních prací, tak kvůli horšímu ekonomickému prostředí. Míra nezaměstnanosti pravděpodobně ke konci roku překročí devět procent.
PhDr. Petr Gapko, makroekonomický analytik GE Money Bank