„ČNB pokračovala v intervencích i v měsíci září a soudě dle vývoje bilance centrální banky a též na základě vývoje devizových rezerv odhaduji, že objem intervencí v září činil 1,5 miliardy euro, možná i o něco více. Na základě dekádních dat o vývoji bilance ČNB se ale zároveň domnívám, že rozhodující část tohoto objemu zářijových intervencí byla realizována v prvních deseti dnech měsíce září: poté objem intervencí prudce klesl s tím, jak ČNB (a koruna) zřejmě nečelila tlaku devizových spekulantů,“ dodal Jaromír Ráč.
„Data z české ekonomiky činí korunu i nadále atraktivní měnou, devizové trhy ale zároveň vědí, že na úrovni 27 korun za euro je ČNB připravena vstoupit do cesty dalšímu posilování české měny. Zároveň lze čekat, že hráči na devizových trzích nebudou chtít držet velké pozice v české měně přes konec kalendářního roku. I tak se ale domnívám, že po zřejmě klidnější druhé polovině měsíce září se česká centrální banka bude muset na devizový trh vracet i v dalších měsících, aby chování české měny pohlídala,“ uvedl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Devizové rezervy ČNB vzrostly v září o 1,8 miliardy eur na 56,5 miliardy eur. „Samotná výše devizových rezerv není alarmující, spíše trochu překvapuje jejich rychlý vzestup. Od začátku roku se již zvýšily o 11,6 mld. EUR. Intervence nepředstavují ani polovinu tohoto přírůstku. Většina jde totiž na vrub výměně eur přicházejících z fondů EU, kterou ČNB dělá pro český stát.“ uvedl Petr Dufek z ČSOB.
Zdroj : ČTK