Akciové trhy
Radek Pavlíček, FINANCE Zlín
Americké akcie klesaly. Trh práce ani maloobchod neoslnily, s napětím v Iráku roste ropa
Americké akcie klesly třetí den v řadě. V růstu napětí v Iráku došlo na útok na Bagdád, spolu s násilím roste cena ropy. Americké akcie oslabily o téměř 1 %; Statistiky z pracovního trhu a maloobchodní tržby byly přijaty jako spíše negativní. Index S&P (-0,71%), Dow (-0,65%) a Nasdaq dokonce (-0,79%). Maloobchodní tržby a žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA nepotěšily. Maloobchod zvolnil dynamiku z dubnových 0,5 % na 0,3 %, vývoj ale zkreslila silně vzestupná dubnová revize. Dopad na trh proto nebyl dramatický, některá odvětví zažila růst. Zisky vzrostly u prodeje automobilů. Prodej aut vyskočil na 1,4 %. Jádrové maloobchodní tržby bez započtení automobilů už tak příznivé nebyly. Největší pokles byl nicméně v tržbách u obchodních domů, které poklesly o 1,4 %. Dubnové výrazně lepší maloobchodní tržby ponechávají HDP na Q2 v USA v souladu s očekáváním.
Druhým negativním faktorem byly nároky na podporu v nezaměstnanosti, sezónně očištěné vzrostly na 317 000 z 313 000, očekávalo se 306 000 pracovních míst. Přestože maloobchodní tržby byly nižší a žádosti o podporu nečekaně vzrostly, odborníci se i přes nepříznivá data dlouhodobě domnívají, že ekonomika posiluje.
Krátkodobé zaváhání americké ekonomiky dalo důvod růstu indexu volatility VIX na 12,65 % a za den vzrostl o 8 %. Toto riziko bylo umocněno růstem napětí v Iráku. Dnešní bombový útok na Bagdád podpořil cenu ropy a potažmo i energetické společnosti.
REKLAMA
Na obrázku je graf Crude ropy. Dlouhodobé zúžené pásmo trojúhelníku bylo konečně proraženo a podle technického indikátoru Fibonacci retracement činí 161,8 % resistenční úroveň 110 USD/barel, kde se domnívám, že by se mohlo realizovat část zisků na ropě. Navíc tato technická úroveň představuje silnou resistenci ze srpna 2013.
Z energetických akcií se dnes dařilo ropnému poskytovateli věží a tankerů SeaDrill Limited s 10% dividendovým výnosem vzrostl o 2,81 %. Konkurenčnímu Ensco Plc se také nevedlo vůbec špatně, akcie vzrostly o 1,65 %. Z těžařských společností se dařilo BP (+0,96%), Total SA (+1,28%) a švýcarská Transocean (+3,45%).
Horší data pomohla drahým kovům, akcie Silver Wheaton (+2,25%), Barrick Gold (+1,89%) a kanadská Goldcorp Inc. (+3,51%).
Za pozornost dnes stál Twitter (+3,52%), kde odstoupil provozní ředitel Ali Rowghani, který byl zodpovědný za ochabující růst společnosti. Ve společnosti nicméně zůstává v roli poradce generálního ředitele.
Naopak klasicky se nedařilo odvětví letecké dopravy, propadák mezi maloobchodními tržbami. Výrazně dnes oslabila Delta Air Lines (-5,43%) a JetBlue Airways (-4,70%).
REKLAMA
Jiří Šimara, CYRRUS
Dobrá data z ekonomiky Spojených států, politická stabilizace Ukrajiny, pokračující silná vlna M&A a zejména monetární intervence ECB spustily v minulém týdnu tak výraznou nákupní horečku, že překoupenost akciových trhů dosáhla nejvyšších úrovní za poslední rok a půl. V uplynulých dnech se stalo jakýmsi standardem každodenní překonávání dosavadních historických maxim významných akciových indexů, přičemž hlad po riziku byl všudypřítomný.
Dostali jsme se do velmi podivné fáze, kdy se strach prakticky vytratil z trhu. Nejoblíbenějším indikátorem obav investorů je bezesporu index VIX, jež měří implikovanou volatilitu S&P 500 opcí. V současnosti se tento ukazatel pohybuje kolem hodnoty 11 bodů, což je nejníže od roku 2007, kdy se trhy také těšily z takřka každodenního překonávání globálních maxim.
Nejvyšší úrovní, jaké kdy VIX dosáhl, bylo 89,5 bodů. To byl říjen roku 2008, kdy se naplno rozhořela finanční krize. VIX na takřka 90 bodech znamenal očekávaný pohyb trhu během následujícího měsíce o 26 %! Současná hladina na 11 bodech pak znamená předpoklad investorů, že se S&P 500 za příštích třicet dnů nepohne o více než 3,2 %. Kam se veškerá volatilita poděla? Co se stalo tak zásadního, že se investoři již akciových trhů nebojí?
REKLAMA
Ekonomika i zisky firem sice rostou, nicméně jde o zlepšení velmi pozvolné, které nedokáže obhájit současný růst cen akcií. Za nynějším risk on módem investorů stojí centrální banky, které se již na samotném začátku krize výraznou měrou zasloužily na zklidnění situace a snížení volatility. Dodatečné rozvolnění monetární politiky tento trend ještě více umocnilo a nyní jsme se tak dostali do stavu, kdy je volatilita až nebezpečně nízká.
Evropská centrální banka přitom v monetární expanzi ještě přitvrzuje. Fed své intervence sice již pomalu utlumuje, stále je zde však výhled velmi dlouhého období nízkých úrokových sazeb. Další náznaky toho, jak dlouhé toto období bude a jestli se předpoklady trhu zakládají na realitě či je čeká hořké zklamání, se dozvíme již v příštím týdnu. V úterý a ve středu se totiž koná zasedání měnového výboru této centrální banky.
Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.
) Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). ) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.
*) Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).
Pravidelní účastníci: Michal Chrvala, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík, Lukáš Kubelka/CYRRUS, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/ČP INVEST investiční společnost, Hana Hradilová, Jan Mach, Milan Nedbálek, Radek Pavlíček/FINANCE Zlín, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta, Jiří Tyleček/X-Trade Brokers
Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz