29. 06. 2020
Strach z druhé vlny žene akcie do defenzivy…
Vývoj pandemie na přelomu pololetí nenabízí trhům příliš jistoty. V tomto týdnu pravděpodobně celkový počet nakažených překoná 10 milionů s tím, že na řadě míst dochází k opětovnému rozjezdu epidemie. Nejpatrnější je to v USA, kde se řada “otevřených” států opět uzavírá do sítě karantén a kontrol. A to se odráží na daleko menším sebevědomí globálních investorů.
Je pravda, že v tomto týdnu mohu na trhy zapůsobit také některá makročísla v čele s údaji z trhu práce – čeká nás přírůstek pracovníků v USA a německá nezaměstnanost za červen.
Počítáme však, že ani kombinace dalšího přírůstku pracovníků v USA a stabilní německé nezaměstnanosti nevytrhne trhům trn z paty. Je to další vývoj pandemie, který rozhodne o rychlosti oživení i návratu pracovníků do zaměstnání. Červnová čísla z trhu práce jsou z tohoto pohledu starou zprávou jak v USA, tak v Německu. Navíc i pozitivní výsledky budou mít další “háčky”. I pokud zaznamenají Spojené státy další přírůstek zaměstnaných (trh čeká 2 miliony), vrátí se do práce méně než čtvrtina od startu propuštěných zaměstnanců.Situace v Německu je v řadě věcí jiná, ale v lecčems podobná – i pozitivní zprávy z tohoto týdne nemusejí znamenat “výhru”. Německá nezaměstnanost s vysokou pravděpodobností i v červnu díky kurzarbeitu a méně flexibilnímu trhu práce neporoste o tolik (zatím se z 5 vyšplhala lehce nad 6 %). Investorům je však jasné, že kurzarbeit dokáže dobře pomoci ve chvíli, pokud má pandemie svůj začátek a konec. V případě druhé vlny, z níž oprávněně roste strach, mohou stávající nástroje vést pouze k oddalování nevyhnutelného propouštění. I proto budou trhy asi na začátku týdne opatrné, a to bude platit i pro českou korunu, která si může udělat výlet do blízkosti 27,00 EUR/CZK.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance