CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.891 -0,54%

CZK/£ 30.298 -0,45%

CZK/CHF 26.927 -0,29%

02. 09. 2024

0 komentářů

Světýlko na konci průmyslového tunelu?

 

Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru po delší době přinesl příjemné překvapení, když v srpnu oproti předchozímu měsíci narostl o 2,9 bodu a zakotvil na hodnotě 46,7, zatímco trh vyhlížel pouze 44,0. Hodnota indexu se tak dostala na nejvyšší úroveň za poslední dva roky. I nadále ovšem zůstává bezpečně v pásmu kontrakce (<50) a signalizuje tedy další ochlazování výrobní aktivity, což platí již 27 měsíců v řadě. Naposledy se nad touto metou nacházel v květnu roku 2022.

Loading



 

Tuzemští zpracovatelé hlásí další pokles objemu zakázek, přičemž tyto ubývají jak z tuzemska, tak i ze zahraničí. Na tento vývoj reagují utlumováním výroby, zlevňováním vlastních výrobků, snižováním stavu zaměstnanců a omezováním nákupů vstupů. Ty přitom zároveň zdražovaly, což bylo důsledkem zádrhelů v mezinárodní přepravě i nepříznivého kurzu české měny. Pozitivním signálem byl alespoň nárůst optimismu ohledně budoucího vývoje, kdy průmyslníci větří oživení evropské ekonomiky.

Aktuální edice indexu nákupních manažerů je v souladu s nedávno zveřejněným konjunkturálním průzkumem Českého statistického úřadu, který taktéž zaznamenal zlepšení nálady v průmyslu. Prozatím ovšem tyto výsledky raději bereme s rezervou, jelikož spíše než na hmatatelném zlepšení současné situace stojí na optimističtějších očekáváních do budoucna. Současná poptávka zůstává slabá, což znemožňuje promítání zdražujících vstupů do cen finální produkce a vytváří na zpracovatelské podniky obtížně řešitelný ekonomický tlak. Naděje do příštích měsíců se pak opírají o očekávané nastartování evropské ekonomiky po pominutí inflačního období, které ukouslo z kupní síly obyvatel a způsobilo růst úrokových sazeb.

Tato očekávání jsou veskrze racionální, ovšem otázkou zůstává, zda nejsou poněkud předčasná. Z německé ekonomiky nadále přicházejí spíše špatné zprávy a její odražení ode dna se zřejmě dále odkládá. Zároveň platí, že období letních dovolených je speciálně v průmyslu nepříliš spolehlivé a má tendenci k výkyvům. Jakkoliv tedy pozitivní srpnový výsledek vítáme, zůstáváme raději opatrní a i nadále počítáme s tím, že příštích několik měsíců zůstane v průmyslu obtížných.

Autor: Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus

REKLAMA

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Je ESG investování mrtvé? Vzestup a pád udržitelného investování

Investování do ESG (Environmental, Social, and Governance) v posledním desetiletí změnilo podobu financí. Původně slibovalo investorům způsob, jak podpořit společnosti, které se zabývají globálními problémy, jako je změna klimatu, sociální nerovnost a odpovědnost podniků, a zároveň usilovat o solidní výnosy. S rostoucím zájmem o odpovědné investování přilákaly […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *