CZK/€ 25.125 +0,26%

CZK/$ 23.943 +0,30%

CZK/£ 30.448 +0,42%

CZK/CHF 26.790 +0,60%

24. 07. 2018

0 komentářů

Tomáš Holub pomohl koruně na silnější úrovně

 

Kurz koruny vůči euru si dnes připsal 0,4 % a probojoval se na nejsilnější úroveň z poslední více než měsíc. K posílení na hladinu 25,73 CZK/EUR koruně dopomohl rozhovor agentury Reuters s ředitelem měnové sekce ČNB Tomášem Holubem. Ten v něm prohlásil, že nová prognóza ČNB, která bude zveřejněna 2. srpna, ukáže na výrazně vyšší implikovanou trajektorii úrokových sazeb v horizontu jednoho roku.

Loading



 

Hlavním faktorem pro tuto změnu je slabší koruna, svou roli hrají také faktory domácí inflace. Zvýšení úrokových sazeb na nadcházejícím zasedání je tedy podle nás hotová věc. Naše prognóza počítá s hikem o 25 bb. Nedávná vystoupení Mojmíra Hampla či Vojtěcha Bendy však naznačují, že by někteří členové bankovní rady mohli zvednout ruku i pro 50 bodové zvýšení úroků. Tento názor však podle našeho názoru nebude na srpnovém zasedání majoritní. Z domácích dat byl dnes zveřejněn pouze konjunkturální průzkum. Ten ukázal, že důvěra v českou ekonomiku v červenci poklesla. Zítra v regionu žádná data zveřejněna nebudou.

Kromě české koruny posiloval i polský zlotý. Ten zhodnotil o 0,3 % na úroveň 4,316 PLN/EUR. Nahrává mu velmi dobrá kondice polské ekonomiky, kterou dnes potvrdila i data z trhu práce.

Počet nezaměstnaných Poláků poklesl poprvé od roku 1992 pod úroveň 1 miliónu, zatímco míra nezaměstnanosti poklesla na 5,9 %. Jedinou měnou v regionu, která dnes ztrácela, byl maďarský forint. Ten oslabil o 0,2 % a posunul se na hladinu 326,9 HUF/EUR. Reagoval tak na vyjádření maďarské centrální banky, která sice ponechala sazby beze změny, uvolněnou politiku však hodlá udržovat i nadále a vzhledem k současnému volatilnímu mezinárodnímu prostředí preferuje opatrnější postoj.

Jana Steckerová
Komerční banka

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Aktuální vývoj dláždí cestu k možnému rozpadu eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *