CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

03. 06. 2021

0 komentářů

Tři zájemci o půjčku ze sta se pokusí falšovat bankovní výpis

 

Bankovní výpis patří stále mezi základní dokumenty při prověření platební morálky spotřebitele před poskytnutím úvěru. Použití elektronických verzí výpisů v PDF však dává některým spotřebitelům mylný dojem, že mohou snadno listinu pozměnit, aby zlepšili svou šanci na získání úvěru. Pokročilý software Společnosti pro informační databáze odhalí pokus o padělání této listiny u tří výpisů ze sta, které prověřuje pro tuzemské finanční instituce.

Loading



 

„Trendem je půjčovat rychle, bez zbytečného papírování a hlavně online. Roste proto význam použití pokročilých nástrojů, které posoudí platební morálku klienta. Mezi tyto nástroje patří logicky i analýza elektronických bankovních výpisů,“ uvádí Ján Hurný, výkonný ředitel Společnosti pro informační databáze (dále jen SID).

SID poskytuje bankám a nebankovním finančním institucím v ČR a na Slovensku pokročilý validátor bankovních výpisů. Validátor s využitím umělé inteligence ověří pravost a autentičnost dokumentu a provede detailní analýzu položek na výpisu. Zjistí tak informace o pravidelných příjmech a výdajích, o platbách na hazardní hry, o příjmu sociálních dávek i dalších skutečnostech, které ovlivňují schopnost klienta splácet požadovaný úvěr.

V období od října 2020 do března 2021 takto SID analyzoval 40 tisíc bankovních výpisů. Ve srovnání s analýzou provedenou na jaře roku 2020 se mírně snížil podíl výpisů z pozměněnými údaji, z 3,6 na 3,1 procenta. Na třetině výpisů identifikoval SID splácení jiného úvěru, u 21 procent výpisů pak pravidelné platby na hazardní hry.

„Software si umí poradit i se scany tištěných výpisů, možnosti detekce pozměňování údajů jsou zde ale omezené. I proto je většina stávajících uživatelů odmítá a od žadatelů o úvěr vyžadují originály,“ doplňuje Ján Hurný.

REKLAMA

Analýza bankovního výpisu je jednou z cest, jak společnosti plní požadavky zákona o spotřebitelském úvěru na odborné posouzení schopnosti klienta splácet půjčku. Spotřebitelé si často neuvědomují rizika případného pozměňování listin, které k takovému posouzení předkládají finanční instituci. Předložením padělané či pozměněné listiny se mohou žadatelé o půjčku dopustit trestného činu úvěrového podvodu,“ uzavírá Hurný.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V žebříčku finančního zdraví domácností se Česku daří stoupat, protože se jinde situace zhoršuje

Zatímco vloni Česku v pilíři Finančního zdraví patřila 12. příčka, letos jsme se posunuli na 9. místo v EU. Podle zjištění Indexu prosperity a finančního zdraví to však nebylo způsobeno výrazným zlepšením napříč sledovanými indikátory, ale spíše zhoršením států, které byly ještě v loňském ročníku před ČR. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 08. 2024

Investování s pozitivním vlivem – adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě

Rizika spojená se změnou klimatu mají dopad na naši společnost, narušují potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní systémy a pobřežní oblasti. Zvyšování hladiny moří, rozsáhlé požáry a narušení dodavatelského řetězce způsobené drsnějšími a častějšími nepříznivými povětrnostními jevy jsou jen některé příklady těchto rizik.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *