CZK/€ 24.930 -0,16%

CZK/$ 21.950 -0,06%

CZK/£ 29.233 +0,05%

CZK/CHF 26.467 -0,46%

11. 04. 2025

Trumpův odklad cel toho příliš nemění. Trhy znovu krvácejí

 

Odklad platnosti Trumpových recipročních cel o 90 dní přinesl jen dočasnou úlevu a již včera trhy znovu krvácely. Jak je to možné? Celková situace je nadále eufemisticky řečeno neutěšená. Americká cla zůstávají z historického pohledu stále extrémně vysoká a do toho se dále vyostřuje konflikt mezi USA a Čínou. A nezapomínejme ani na hlavní strašák trhů v podobě vysoké nejistoty kvůli nevyzpytatelnosti Donalda Trumpa.

Loading



 

Začněme připomenutím, jaká cla nyní Amerika uplatňuje vůči zbytku světa. V první řadě jde o plošná 10% cla, s výjimkou 25 % na Mexiko a Kanadu. Ta jsou doplněny 25 % na dovoz automobilů, oceli a hliníku. Vůči Číně pak USA aktuálně uplatňuje clo ve výši 145 %, poté co včera americká administrativa upřesnila, že prvotní údaj 125 % byl mylný. To jinými slovy znamená, že průměrná výše amerických cel se pohybuje okolo 19 % (před Trumpem činila zhruba 2,5 %). Jde sice o mírnou úlevu z předchozích 23 %, která ale nadále implikuje významně negativní makroekonomické dopady.

Trhy se nyní obávají zejména eskalace na americko-čínské frontě obchodních válek. Cla ve výši 145 % jsou natolik prohibitivní, že fakticky zastaví čínské dovozy do USA. Tedy minimálně ty oficiální. Je totiž dost dobře možné, že se čínští výrobci budou snažit část vývozů přesměrovat skrze třetí země v Asii, jež čelí pouze 10% clu. A nabízí se otázka, jak na danou situaci zareaguje americká administrativa – opětovným zvýšením cel na dané prostředníky?

Jak se může obchodní konflikt mezi USA a Čínou dále vyvíjet? Další zvyšování cel ze strany Trumpovy administrativy již postrádá smysl, na tahu tak může být Čína. Ta má k dispozici dvě nukleární tlačítka – razantní devalvaci vlastní měny a masivní výprodeje amerických státních dluhopisů. To, že k těmto krokům zatím nesáhla, svědčí o ochotě vyjednávat, resp. deeskalovat obchodních konflikt s USA.

Je ale možné, že nakonec budou nuceny deeskalovat konflikt samy Spojené státy. Vývoj na americkém dluhopisovém trhu je totiž v zajetí pokračujících výprodejů, historické ztráty si včera připsal i dolar. Právě rostoucí výnosy z amerického dluhu přitom měly být hlavním důvodem, proč Donald Trump přistoupil k odložení platnosti cel. V teorii her tak nyní pozorujeme klasickou hru na kuře, aneb jde o to, kdo cukne jako první. I v dalších dnech proto čekejme nemalé kotrmelce.

Autor: Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Private Banking

Loading


Související články

Digitální aktiva: Je bitcoinová býčí série teprve na začátku?

Digitální aktiva byla v roce 2024 výkonná. Po listopadovém vítězství republikánů ve Sněmovně reprezentantů, Senátu a v prezidentských volbách v USA bitcoin překonal hranici 100 000 dolarů, než během února klesnul. Tržní kapitalizace všech kryptoměn se k 28. únoru 2025 pohybovala na úrovni 2,8 bilionu dolarů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2025