CZK/€ 25.085 +0,06%

CZK/$ 22.483 -0,24%

CZK/£ 29.876 +0,37%

CZK/CHF 26.517 -0,71%

07. 08. 2024

0 komentářů

Tržby za prodej služeb v červnu klesly

 

Tuzemské tržby v oblasti služeb se v červnu meziměsíčně snížily v reálném vyjádření o 0,5 %, tedy stejně jako v květnu. Květnový pokles byl revizemi prohlouben z původních -0,4 % na zmíněných -0,5 %, rovněž dubnový meziměsíční nárůst byl ponížen z 0,4 % na 0,3 %. Výsledkem je, že za celé druhé čtvrtletí se reálné tržby za prodej služeb zvýšily pouze o 0,4 % a jejich mezičtvrtletní růst tak výrazně zpomalil z +2,3 % dosažených v prvním letošním čtvrtletí.

Loading



 

Pokles reálných tržeb v červnu zaznamenala většina sledovaných odvětví. Nejvíce tržby klesaly u činností v oblasti nemovitostí (-1,6 % m/m) a v případě ubytování, stravování a pohostinství (-1,3 % m/m). Ve druhém zmíněném přitom ještě v květnu tržby rostly o svižných 0,9 % m/m, mohlo se však jednat o jednorázový efekt pořádání mistrovství světa v hokeji. Nižší tržby v červnu zaznamenala i odvětví informačních komunikačních činností (-1,1 % m/m, tedy stejně jako v květnu) a dopravy a skladování (-0,7 % m/m po květnových -1,3 %). Vyšší byly jen tržby v oblasti profesních, vědeckých a technických činností (+0,4 % m/m) a administrativních a podpůrných činností (+0,5 % m/m).

Za celé druhé čtvrtletí ale většina odvětví vykázala mírný růst. Výjimkou byla pouze odvětví informačních a komunikačních činností, kde tržby mezičtvrtletně stagnovaly, a odvětví administrativních a podpůrných činností, kde došlo k poklesu o 0,3 % q/q. Ve srovnání s předpandemickým koncem roku 2019 byly celkové tržby za prodej služeb ve druhém letošním čtvrtletí o 3 % vyšší. Mezi jednotlivými odvětvími ovšem existují velké rozdíly. Zatímco tržby za ICT služby byly oproti předcovidovému období vyšší o 8,9 %, v pohostinství naopak zaostávaly o výrazných 18,7 %.

Oživení spotřebitelské poptávky je jen velmi pozvolné a zatím zaostává za očekáváními. Reálné mzdy sice opět rostou, jejich úroveň však v důsledku předchozího strmého poklesu stále odpovídá pouze polovině roku 2018. Spotřebitelský sentiment se navíc po předchozím nárůstu začal v poslední třech měsících opět zhoršovat. S ohledem na přetrvávající pokles ve výrobním sektoru, zahrnující průmysl i stavebnictví, by zvyšující se spotřeba domácností měla být hlavním motorem letošního růstu ekonomiky. Dosavadní data o vývoji tržeb v maloobchodu a službách ovšem naznačují, že půjde pouze o skromný růst. Aktuálně očekáváme, že ekonomika letos vzroste pouze o 0,7 %.

Autor: Martin Gürtler, analytik Komerční banky

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Výsledkem schizofrenní vládní pozice je rozpočtový kompromis

Ministerstvo financí představilo rozpočet na příští rok se schodkem 230 miliard korun. To není příliš ambiciózní plán, protože k vyrovnanému rozpočtu, který bychom si jistě zasloužili, má hodně daleko. I tak se ve srovnání s posledními lety jedná o jeden z nejnižších schodků. V loňském roce jsme […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

13. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *