01. 02. 2024
Tuzemský průmysl v problémech i na startu roku 2024
Nálada v českém průmyslu byla po celý minulý rok na bodu mrazu a nic se na tom nezměnilo ani na začátku roku 2024. Index nákupních manažerů PMI v lednu sice mírně vzrostl ze 41,8 na 43 bodů, stále však zůstává hluboko v pásmu recese (<50). Na rozdíl od vývoje v sousedním Německu tak aktivita v tuzemském zpracovatelském sektoru nadále čeká na viditelný odraz ode dna.
Průmysl trápí totožné problémy jako v minulém roce. Hlavní brzdou je slabá zahraniční i domácí poptávka, která se v lednu odrazila ve výrazném snížení nových zakázek. Tuzemští výrobci proto dále snižují objem výroby, který klesal dvacátý měsíc v řadě. Nižší příjmy nových zakázek přiměly podniky k další redukci pracovních sil, zatím se však nejedná o žádné masivní propuštění.
S ohledem na inflační vývoj v Česku je pozitivní zprávou pokračující zvolnění cenových tlaků ve zpracovatelském sektoru. V rámci povzbuzení prodeje nabízejí dodavatelé i výrobci další slevy a ceny vstupů i výstupů prudce klesají. Ceny účtované za zboží se v lednu dokonce snížily druhým nejvyšším tempem od roku 2010 s tím, jak se firmy snaží zachovat konkurenceschopnost a zároveň do svých cen promítat i nižší náklady. Rostoucí ceny námořní dopravy kvůli vyostřené situaci v Rudém moři a Suezském kanálu se zatím do zvýšených nákladů výrobních firem nepropsaly, jde však o proinflační riziko pro příští měsíce.
Shrnuto, podtrženo, tuzemský průmysl vykročil do nového roku pesimisticky. Za celý rok 2023 dle našeho odhadu průmyslová výroba mírně poklesla a na výraznější oživení to nevypadá ani v nejbližších měsících. Výkon bude držet na uzdě především slabá zahraniční poptávka a problémy v německém průmyslu, které jsou nejen cyklického, ale do značné míry i strukturálního charakteru. K tomu je potřeba zmínit i nové riziko v podobě narušení dodavatelských řetězců v souvislosti s napjatou situací na Blízkém východě.
Autor: Dominik Rusinko, analytik ČSOB