CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.891 -0,54%

CZK/£ 30.298 -0,45%

CZK/CHF 26.927 -0,29%

15. 07. 2024

0 komentářů

Týden ve znamení pauzírující ECB

 

Minulý týden se na finančních trzích nesl ve znamení inflačních překvapení. V Americe zvolnily v červnu cenové tlaky ve všech klíčových položkách, které Fed bedlivě sleduje a věří, že je dokáže ovlivnit svojí politikou. A třebaže kvůli nepříznivému bazickému efektu bude v průběhu léta americká inflace stagnovat na stávajících úrovních, pravděpodobnost zářijového snížení sazeb se tímto dále zvýšila.

Loading



 

V tuzemsku inflace překvapila trh, analytiky i centrální banku ještě razantněji. Opětovný pokles na 2% cíl šel primárně za volatilními položkami – potravinami a pohonnými hmotami. Výrazněji ale v červnu zvolnila také jádrová inflace z 2,6 % na 2,2 %, přičemž její momentum („inflace tady a teď“) zpomalilo dokonce na 1 %. Příznivější inflační profil ve zbývající části roku v kombinaci s nadále slabými čísly za průmysl nás vedly k lehké revizi výhledu na sazby ČNB – na konci letošního roku odhadujeme o čtvrtprocentního bodu nižší repo sazbu na úrovni 3,75 %.

Výše zmíněné není dobrou zprávou pro českou korunu, která jen za poslední měsíc odepsala vůči euru 70 haléřů a otestovala úroveň 25,40 EUR/CZK. S větší mírou rozkolísanosti i pokračujícími prodejními tlaky je potřeba dále počítat (technickou rezistenci vidíme na úrovni 25,50 EUR/CZK). Koruně by však mohlo dodat vzpruhu přecenění tržních sazeb níže také na hlavních trzích, stejně jako komentáře tuzemských centrálních bankéřů – Jan Procházka například v reakci na inflační čísla zmínil, že „padesátibodové snížení je v srpnu vysoce nepravděpodobné“.

V tomto týdnu bude hlavní událostí na globální trzích zasedání ECB. Nic zásadního ale nečekejme. Centrální banka totiž dopředu signalizovala, že si v červenci vybere pauzu a bude vyčkávat na více ekonomických dat. Zajímavé bude proto sledovat zejména doprovodnou komunikaci směrem k zářijovému zasedání – centrální banka se bude sice opět zaklínat závislostí na datech a těžko čekat jakýkoli závazek, ale vyhodnocení příchozích dat může samo o sobě napovědět, jak vážně nyní Rada guvernérů zvažuje pokračovat v cyklu uvolňování měnové politiky v září.

Autor: Dominik Rusinko, analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *