CZK/€ 25.135 -0,04%

CZK/$ 22.590 -0,41%

CZK/£ 29.816 +0,17%

CZK/CHF 26.758 -0,12%

15. 07. 2024

0 komentářů

Týden ve znamení pauzírující ECB

 

Minulý týden se na finančních trzích nesl ve znamení inflačních překvapení. V Americe zvolnily v červnu cenové tlaky ve všech klíčových položkách, které Fed bedlivě sleduje a věří, že je dokáže ovlivnit svojí politikou. A třebaže kvůli nepříznivému bazickému efektu bude v průběhu léta americká inflace stagnovat na stávajících úrovních, pravděpodobnost zářijového snížení sazeb se tímto dále zvýšila.

Loading



 

V tuzemsku inflace překvapila trh, analytiky i centrální banku ještě razantněji. Opětovný pokles na 2% cíl šel primárně za volatilními položkami – potravinami a pohonnými hmotami. Výrazněji ale v červnu zvolnila také jádrová inflace z 2,6 % na 2,2 %, přičemž její momentum („inflace tady a teď“) zpomalilo dokonce na 1 %. Příznivější inflační profil ve zbývající části roku v kombinaci s nadále slabými čísly za průmysl nás vedly k lehké revizi výhledu na sazby ČNB – na konci letošního roku odhadujeme o čtvrtprocentního bodu nižší repo sazbu na úrovni 3,75 %.

Výše zmíněné není dobrou zprávou pro českou korunu, která jen za poslední měsíc odepsala vůči euru 70 haléřů a otestovala úroveň 25,40 EUR/CZK. S větší mírou rozkolísanosti i pokračujícími prodejními tlaky je potřeba dále počítat (technickou rezistenci vidíme na úrovni 25,50 EUR/CZK). Koruně by však mohlo dodat vzpruhu přecenění tržních sazeb níže také na hlavních trzích, stejně jako komentáře tuzemských centrálních bankéřů – Jan Procházka například v reakci na inflační čísla zmínil, že „padesátibodové snížení je v srpnu vysoce nepravděpodobné“.

V tomto týdnu bude hlavní událostí na globální trzích zasedání ECB. Nic zásadního ale nečekejme. Centrální banka totiž dopředu signalizovala, že si v červenci vybere pauzu a bude vyčkávat na více ekonomických dat. Zajímavé bude proto sledovat zejména doprovodnou komunikaci směrem k zářijovému zasedání – centrální banka se bude sice opět zaklínat závislostí na datech a těžko čekat jakýkoli závazek, ale vyhodnocení příchozích dat může samo o sobě napovědět, jak vážně nyní Rada guvernérů zvažuje pokračovat v cyklu uvolňování měnové politiky v září.

Autor: Dominik Rusinko, analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Výsledkem schizofrenní vládní pozice je rozpočtový kompromis

Ministerstvo financí představilo rozpočet na příští rok se schodkem 230 miliard korun. To není příliš ambiciózní plán, protože k vyrovnanému rozpočtu, který bychom si jistě zasloužili, má hodně daleko. I tak se ve srovnání s posledními lety jedná o jeden z nejnižších schodků. V loňském roce jsme […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

13. 09. 2024

Komentář: Stagnace je smrt, Evropa potřebuje tři Marshallovy plány            

Dlouho očekáváný report Budoucnost evropské konkurenceschopnosti, kterou koordinoval Mario Draghi, je na světě. Jaké jsou hlavní závěry? V 90. letech byla produktivita v západní Evropě zhruba na úrovní USA. Evropu trápí zpomalování růstu již od počátku tohoto století. Po většinu tohoto období bylo zpomalování růstu považováno za […]

Text: Redakce

11. 09. 2024

Nejlepší čas investovat už byl, ale nejhorší je, neinvestovat vůbec

Investice, jako vše v životě, s sebou nesou příležitosti i rizika, a výsledky naší snahy nemusí skončit v zelených číslech. Na kapitálových trzích se střídají býčí a medvědí trhy v cyklické obměně růstu a poklesu, i když historicky víme, že ze statistického hlediska převažuje právě růst.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *